Przyszłość Europy strategicznej.

Tłumaczenie: Maria Wodzyńska-Walicka
Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
L'Europe a-t-elle un avenir stratégique ?
magdad

„To, co Jacques Delors nazywa godziną prawdy, sprowadza się do następującej opcji: albo Unia Europejska zdoła się zorganizować i zjednoczyć, by zaznaczyć swoje znaczenie w nowym świecie i wpływać na ekonomiczne, strategiczne i polityczne przemiany mondializacji; albo kraje europejskie nie zdołają wygrać stawki zbiorowego wpływu. Unii Europejskiej grozi wówczas sytuacja, że decyzje dotyczące zachodzących w niej przemian podejmowane będą gdzie indziej i nawet największe państwa Unii zachowają na nie wpływ jedynie marginalny. Z wielkiej strategicznej lekcji, jaką jest amerykańska wojna w Iraku, wywieść można jedną ogólną naukę: Europejczycy podzieleni się nie liczą. Zjednoczeni ciągle mają szansę, że swoją kulturą, swoją wizją i swoimi priorytetami współtworzyć będą przemiany świata”.

Z zakończenia książki

źródło opisu: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 2012