Achtung Panzer! Uwaga czołgi!

Okładka książki Achtung Panzer! Uwaga czołgi!
Heinz Wilhelm Guderian Wydawnictwo: Erica, Tetragon Seria: Biblioteka Wojskowa historia
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Wojskowa
Tytuł oryginału:
Achtung Panzer!
Wydawnictwo:
Erica, Tetragon
Data wydania:
2012-10-16
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-16
Data 1. wydania:
2002-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362329663
Tłumacz:
Krzysztof Fudalej
Tagi:
militaria taktyka wosjko II wojna światowa
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
80 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
512
47

Na półkach:

Pod wieloma względami jest to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Autor przedstawia w niej, w oparciu o doświadczenia I Wojny Światowej koncepcję użycia broni pancernej i ogólnie wojsk zmechanizowanych. Wraz z nimi rysuje też założenia Blitzkriegu czyli wojny błyskawicznej. Tej samej, którą potem wypróbował na Polsce i sporej części Europy...

Książka przez lata była trudno dostępna, w efekcie narosło wokół niej wiele mitów. Uważano ją często za emanację geniuszu, który odmienił dzieje wojskowości.

Faktycznie główne zadanie tej książki polegało na przekonaniu części wojskowych oraz opinii publicznej do planów dowództwa odnośnie czołgów. Działo się to w czasach, gdy toczyła się burzliwa debata nad ich rolą na polu walki, ich przydatnością, a także koncepcjami użycia piechoty i kawalerii. Ciekawą kwestią jest fakt, że Guderian w wielu miejscach musi nie tylko tłumaczyć rolę czołgu oraz błędy w ich wykorzystaniu podczas wojen czy ćwiczeń (np. celowe kopanie na poligonach takich rowów, których czołgi nie były w stanie sforsować, by "dowieść" ich nieprzydatności), ale też dowodzić znaczenia karabinów maszynowych czy przewagi walki ogniowej nad atakami na bagnety i szarżami kawaleryjskimi... Kto wie? Może bez tej pozycji to Niemcy atakowaliby z szablami na czołgi?

Tym co mi się nie podoba jest umiarkowana jakość tłumaczenia i redakcji. Niektóre zdania posiadają dziwny szyk, niespotykany w języku polskim, co czyni je niezrozumiałymi. W wielu miejscach głowiłem się więc w czasie lektury, co autor (a może raczej tłumacz) miał na myśli?

Pod wieloma względami jest to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Autor przedstawia w niej, w oparciu o doświadczenia I Wojny Światowej koncepcję użycia broni pancernej i ogólnie wojsk zmechanizowanych. Wraz z nimi rysuje też założenia Blitzkriegu czyli wojny błyskawicznej. Tej samej, którą potem wypróbował na Polsce i sporej części Europy...

Książka przez lata była...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    204
  • Przeczytane
    106
  • Posiadam
    45
  • Historia
    10
  • Teraz czytam
    6
  • Historyczne
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Ulubione
    3
  • Do kupienia
    2
  • II wojna światowa
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Achtung Panzer! Uwaga czołgi!


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne