Ucho i umysł. Szkice o doświadczaniu muzyki

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
978-83-7453-105-4
doświadczanie muzyki, muzyka
muzyka
jagarkar

Słuchanie muzyki jest demokratyczną przyjemnością. Istnieje jednak zasadniczy kłopot dotyczący dyskursu, który uwspólniłby odmienne perspektywy odbiorcze. Analityczny opis muzyki może zniechęcać humanistę, o ile nie miał okazji poznać słownictwa z zakresu kontrapunktu czy harmonii. Zniechęcenie może również ogarnąć muzyka profesjonalistę, gdy czyta poetycki opis subiektywnego muzycznego doznania. Powinno się jednak pamiętać, że prawda o tym doświadczeniu kształtuje się pomiędzy obiektywną, zdystansowaną perspektywą badawczą a zaangażowanym, osobistym odbiorem. Książka Ucho i umysł stanowi udaną próbę pogodzenia tych dwóch, pozornie rozbieżnych perspektyw. /Bohdan Dziemidok/

źródło opisu: http://terytoria.com.pl

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/userfiles/image/ksiazki/Uc...»

Mateusz | 2015-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Książka jako rdzeń przyjęła wile innych książek, oryginalne w większości są tylko komentarze; ładnie wplecione, co sprawia wrażenie jednolitości.

Treść przeintelektualizowana. Jeśli książka w swoim założeniu miała trafiać tak do profesjonalnych muzyków, jak i do melomanów, to chwalenie się elokwencją naukowca nie jest dobrym pomysłem.

Książkę czytałem bardzo, bardzo powoli, kilka miesięcy. Wyczytałem z niej wile wartościowych spostrzeżeń. Poznałem mnóstwo słów, o których istnieniu nie miałem pojęcia. Ale myślę, że drugi raz na taką przeprawę bym się nie udał (chyba, że po studiach muzykologicznych).

Alicja | 2014-01-13
Przeczytana: październik 2013