Księga mądrości (Siedem Punktów Treningu Umysłu)

Okładka książki Księga mądrości (Siedem Punktów Treningu Umysłu) Osho
Okładka książki Księga mądrości (Siedem Punktów Treningu Umysłu)
Osho Wydawnictwo: Kos religia
2010-01-01
978-83-7649-019-9
Katarzyna Jamrozik
osho

Książka idealna dla tych, którzy chcą nabrać nowego spojrzenia na swojej drodze duchowej. Jest to zbiór nauk i wypowiedzi Osho odnoszących się do najróżniejszych prawd życia i nawet innych religii. Można się z nimi zgadzać, bądź nie każdy ma w końcu swoją prawdę, ale niewątpliwie w jego słowach jest magia i mają uniwersalne znaczenie. Bardzo polecam!

Osho jest wywrotowcem, wydaje mi się, iż jeśli ktoś sięgnie po raz pierwszy po jego pozycję, albo nie wytrzyma presji jego spojrzenia na społeczeństwo, albo to będzie moment zwrotny w spojrzeniu na swoje życie. Książka trudna, pobudzająca do autorefleksji, dająca nadzieję, rozganiająca chmury życia znad naszych głów. Całkowicie transcendentalny wymiar jego przesłania. Dla badaczy religii Wschodu i innych poszukiwaczy duchowości gorąco polecam.

Ciężko mi ocenić tą książkę. Mam dość mieszane odczucia w kwestii samego Osho, nie budzi on do końca mojego zaufania, nie porywa mnie i nie należę do jego oddanych zwolenników. Mimo to uważam, że ma, lub miewa coś ciekawego do powiedzenia.
Książka nie ma konkretnego tematu. Jest zbiorem pytań uczniów (o dość szerokiej tematyce) i odpowiedzi Osho, które są przeplatane rozdziałami omawiającymi rozmaite mantry. Mam wrażenie, że te mantrowe rozdziały są bardziej konkretne, mi osobiście dość dużo dały i czytałam je chętniej i z większym zainteresowaniem. Rozdziały z odpowiedziami Osho na stawiane mu pytania (a jest ich więcej) to taka luźna gawęda, czasem zupełnie odpływająca od głównego tematu. Mimo to ja dla siebie wyłowiłam kilka ciekawych myśli, kilka ciekawych spostrzeżeń, kilka rzeczy, nad którymi chciałabym pomedytować. Poza tym Osho bardzo często posługuje się anegdotami i żartami, które dopełniają całość książki i wspierają jej dość luźną formę, mimo, że prawi o rzeczach ważnych.
Jak dla mnie książka warta przeczytania, choć dobrze jest podchodzić do niej mając jakąś wiedzę o autorze i jego stylu oraz odpowiedni dystans. Nie jest to poważna rozprawa filozoficzna, nie jest to jedna z tych solidnych, konkretnych buddyjskich książek, jeśli ktoś szuka swojej duchowej drogi to wiele z tych pytań i odpowiedzi nie będzie dla niego interesująca. Jeśli ktoś chce poczytać coś luźnego, aczkolwiek o zabarwieniu duchowym, medytacyjnym, skłaniającym od czasu do czasu do refleksji to myślę, że znajdzie to wszystko w tej książce.

Przejdźmy do treści.
Poruszanych jest mnóstwo tematów, ale cała księga mówi o duchowości. Duchowości w wielu wymiarach i odmianach. Być może duchowości postrzeganej inaczej, niż zwykło się ją postrzegać.

Wnosi pewien spokój. Zdecydowanie warta przeczytania, choć te nie jest najłatwiejsze.

Ta pozycja Osho nie we wszystkich momentach jest łatwa w odbiorze. Wręcz mogę stwierdzić, że całość książki wymaga skupienia i dużej otwartości umysłu. Z pewnością wymaga refleksji, zastanowienia się nad tym, o czym mówi Osho. Ale choć pisana jest w dość wymagającym stylu, wstawki historyjek czy licznych kawałów znacznie obniżają całe napięcie, przez co czyta się lżej....

Nie jestem do końca obiektywny w ocenie tej książki, bo to co ważne dla jednej osoby może być marginalne dla drugiej, nie mniej jednak uważam, że książka ta jest po prostu genialna. Chciałbym zaznaczyć, że nigdy wcześniej nie czytałem żadnej książki wolniej i zwyczajnie kiedy kończyłem ją czytać było mi trochę żal. Niezależnie od tego jakie kto ma poglądy polityczne, rasowe, obyczajowe, religijne, książka ta niesie ze sobą pewien przekaz, który jest ponad tym, który dotyczy istoty siebie a nie tych wszystkich kolejnych warstw, które życie w obecnym społeczeństwie na nas nakłada.
Polecam z radością.

Prawdziwa perła mądrości. Tomiszcze ogromne, analiza traktatu Atishy przetykana odpowiedziami Osho na pytania luźno powiązane z tematem, ale dla samych komentarzy nt traktatu - warto!

• Duchowość
  • Osho