Współczesne tendencje przekładoznawcze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
83-232-0785-2
Luna

"Jeszcze do niedawna wielu tłumaczy - często przedstawiciele starszego pokolenia, szczególnie samoucy - kwestionowało przydatność wiedzy teoretycznej w praktycznej pracy tłumacza. Często padały stwierdzenia, że pomimo przeczytania wszystkich czy większości publikacji na temat teorii przekładu tłumacz nie dowiedział się niczego, czego by już przedtem nie wiedział. Obecnie nikt już nie ośmieli...

Obecnie nikt już nie ośmieli się publicznie głosić takich poglądów. Sytuacja bowiem zmieniła się radykalnie, a badania nad przekładem, przekształcone z literacko czy językoznawczo zdominowanej teorii przekładu, są obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną w sferze nauk humanistycznych, stanowiąc odrębną dyscyplinę, niezależną od badań literackich czy językoznawczych".

Fragment "Wstępu"

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe UAM, 1996

źródło okładki: zdjęcie własne

katyusha | 2015-01-31

Nie no, pardon, ale tak beznadziejnej książki naukowej to chyba w życiu w rękach nie miałam.