W stronę podmiotowości. O emocjonalności, tożsamości, dobrych uczynkach i pożytkach płynących z porannego wstawania

Wydawnictwo: Smak Słowa
978-83-62122-40-0
jagarkar

Niniejszy tom jest hołdem złożonym Profesor Marii Jarymowicz przez jej uczniów i przyjaciół. Znajdują się w nim artykuły poświęcone zagadnieniom, które były przedmiotem jej zainteresowań badawczych na różnych etapach jej życia naukowego. Wiele z nich to wprowadzone przez nią do polskiej psychologii zupełnie nowe idee, które obecnie rozwijają już inni badacze. W poszczególnych rozdziałach...

W poszczególnych rozdziałach poruszane są kwestie interakcji pomiędzy afektem a intelektem, wpływu nieuświadamianego afektu i nieświadomych informacji na procesy wartościowania, omawiana jest także rola, jaką w tych procesach odgrywają czynniki sytuacyjne i dyspozycyjne.

Oczywiście nie mogło zabraknąć tekstów na temat tożsamości i zjawiska asymetrii, głównie w kontekście stereotypowego spostrzegania innych. Tożsamość jest również opisana z perspektywy badań międzykulturowych. Kilka rozdziałów dotyczy altruizmu i prospołeczności, którymi Profesor Maria Jarymowicz zajmowała się w swoich badaniach, jeden zaś (co może być pewnym zaskoczeniem) traktuje o chronopsychologii.

Oprócz znakomitych tekstów merytorycznych napisanych przez uczniów Marii Jarymowicz tom ten zawiera refleksje jej przyjaciół, najwybitniejszych współczesnych psychologów z całego świata. Rozległe kontakty Pani Profesor sprzyjały bowiem wymianie myśli oraz idei, które inspirowały i z pewnością nadal będą inspirować kolejne pokolenia psychologów.

źródło opisu: http://sklep.smakslowa.pl/w-strone-podmiotowosci.html

źródło okładki: http://sklep.smakslowa.pl/w-strone-podmiotowosci.html