Najnowsze artykuły
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant3
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać6
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Dominika Maison
9
6,3/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,3/10średnia ocena książek autora
71 przeczytało książki autora
205 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Jakościowe metody badań społecznych. Podejście aplikacyjne
Dominika Maison
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
2022
Polki. Spełnione Profesjonalistki, Rodzinne Panie Domu czy Obywatelki Świata?
Dominika Maison, Katarzyna Pawlikowska
5,3 z 3 ocen
25 czytelników 0 opinii
2014
W stronę podmiotowości. O emocjonalności, tożsamości, dobrych uczynkach i pożytkach płynących z porannego wstawania
Dominika Maison, Rafał Ohme
0,0 z ocen
20 czytelników 0 opinii
2012
Jakościowe metody badań marketingowych. Jak zrozumieć konsumenta
Dominika Maison
8,0 z 2 ocen
13 czytelników 0 opinii
2010
Propaganda dobrych serc, czyli pierwszy tom o reklamie społecznej
Dominika Maison, Piotr Wasilewski
6,8 z 6 ocen
19 czytelników 0 opinii
2008
Badania marketingowe. Od teorii do praktyki
Artur Noga-Bogomilski, Dominika Maison
6,3 z 4 ocen
17 czytelników 0 opinii
2007
Zogniskowane wywiady grupowe. Jakościowa metoda badań marketingowych
Dominika Maison
4,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2004
Najnowsze opinie o książkach autora
Psychologia konsumenta Dominika Maison
7,7
Dobrze napisana książka omawiająca psychologiczne aspekty człowieka jako nabywcy dóbr i usług. Autorki przedstawiają różne zagadnienia i ustalenia z zakresu psychologi, które pozwalają lepiej zrozumieć nasze zachowania konsumenckie. Znajdziemy tutaj klasyczne odwołania do teorii Freuda czy Masłowa, jak i współczesne poglądy na to zagadnienie. Książka pełna jest wyników badań, doświadczeń oraz przykładów praktycznych (zob. analiza przyczyn porażki marketingowej kawy Pedros),choć tych ostatnich mogłoby być zdecydowanie więcej. To, co, moim zdaniem, jest małym mankamentem tej pozycji, to właśnie nieco za mało wiedzy typu know-how, która przesłonięta jest prezentacją kolejnych teorii, badań i doświadczeń. Na dłuższą metę mogą nużyć. „Psychologia konsumenta” jest zatem pozycją bardziej podręcznikową i akademicką, niż praktycznym kursem dla marketingowców. Nie oznacza to oczywiście, że nie jest ona przydatna specom od sprzedaży. Wręcz przeciwnie, pokazuje bowiem pewne psychiczne procesy, które następnie można wykorzystać w strategiach marketingowych i w reklamie.
Na marginesie jedno spostrzeżenie, które wyniosłem z z lektury tej książki. Otóż autorki zwracają uwagę na fakt, że nasze wybory konsumenckie nie zawsze są wyborami racjonalnymi. Wręcz przeciwnie, często dyktowane są przez emocje, przyzwyczajenia, opinię innych czy zwykłe lenistwo. Na poparcie tej tezy mamy przytoczony szereg doświadczeń i badań, które dla osób nieobeznanych z tematem rzucają zupełnie nowe światło na to zagadnienie. Jeśli rozwiniemy tę najważniejszą tezę z „Psychologii konsumenta” na szersze wnioskowanie na temat ekonomii, to odkryjemy główne źródła niestabilności gospodarki rynkowej. Według klasyków liberalizmu bowiem nieskrępowana działalność człowieka zapewnia racjonalność i efektywność produkcji i konsumpcji. Jeśli jedna człowiek w swych wyborach nie jest do końca świadomy źródeł swoich decyzji, to z łatwością możemy sobie dopowiedzieć, że i w masowej skali globalnej koniunktury gospodarczej pojawiają się irracjonalne działania i decyzje, które mogą pociągać za sobą konkretne skutki w postaci kryzysów i załamań gospodarczych. A jeśli tak, to cykle koniunkturalne są i pozostaną nierozerwalnym składnikiem naszej rzeczywistości, gdyż wprost wynikają z naszej konstrukcji psychicznej. Czyżby zatem wszelkie marzenia o „reformie systemu” były efektem zwykłego niezrozumienia prawdziwych przyczyny problemu? Ot, to taka luźna refleksja do przemyślenia od dyletanta ekonomicznego po zakończonej lekturze.
Kończąc. Książkę czyta się naprawdę bardzo przyjemnie i bez większych trudności, ma przejrzysty układ rozdziałów podzielonych następnie według omawianej tematyki. Dużo ilustracji, wykresów, tabelek oraz ramek z informacjami dodatkowymi doskonale pomaga w zrozumieniu przekazywanych wiadomości. Polecam lekturę nie tylko studentom i marketingowcom, ale także zwykłym konsumentom, aby odkryli, co leży u podstaw naszych codziennych, zakupowych wyborów.