Guido Antonio Longhi. Działalność architektoniczna w Polsce

Wydawnictwo: Neriton
83-89729-76-8
sztuka
amarantello

Lombardzki architekt Guido Antonio Longhi(1691-1756) działał w Polsce w latach 1740-1749. Wzniesiony przez niego kościół w Kobyłce pod Warszawą o unikatowej strukturze architektonicznej i funkcjonalnej, sytuuje go w czołówce współczesnych mu artystów. Autor monografii, poprzez analizę dzieł Longhiego, przeprowadzoną na szerokim tle późnobarokowej architektury europejskiej, określa rodowód artystyczny oraz nowatorstwo dorobku tego mało znanego znakomitego artysty. Książka nie tylko wprowadza do europejskiej historiografii tego wybitnego architekta, ale także przynosi kilka istotnych nowych interpretacji późnobarokowej architektury europejskiej. Niewątpliwie do najciekawszych należą rozważania o barokowych fasadach dwuwieżowych, o formie kościoła z obejściem, czy też o szerokim, a dotąd nie przebadanym zagadnieniu genezy i rozwoju ornamentalnie wykrawanych późnobarokowych okien.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie