Zgłosuj na książki roku 2017

I Ja Odpuszczam Tobie. Spowiednicy w obliczu starych i nowych grzechów

Tłumaczenie: Weronika Cichy
Wydawnictwo: Starling Publishing
839048160X
religia
lanna88

Jednym z najlepszych przykładów tego, jak otwarcie można dyskutować o problemach kościoła jest książka Giordano Bruno Guerri’ego. Znany i ceniony włoski dziennikarz to zdeklarowany ateista wykształcony na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie. Giordano Bruno Guerri postawił sobie trzy poważne pytania: 1. Jaki wpływ ma sakrament spowiedzi (w którym wierny otrzymuje rozgrzeszenie) na stosunki społeczne regulowane przez prawo, jeżeli religia pod wieloma względami jest sprzeczna z etyką laicką oraz antyspołeczna? 2. Czy spowiednicy są przygotowani profesjonalnie do spełniania tak delikatnej misji? 3. Czy można powierzać im małe dzieci, które przed pierwszą komunią są zmuszane do pierwszej spowiedzi?
Guerri przez kilka miesięcy jeździł po dużych oraz mniejszych parafiach włoskich z ukrytym dyktafonem i spowiadał się w różnych konfesjonałach, przyznając się do grzechów wymyślonych, ale odzwierciedlających w pełni zakazy ustanowione w „Dziesięciu przykazaniach" oraz wszystkie inne słabości ludzkie. Przyznawał się więc do kłamstwa, szantażów, zdrady, cudzołóstwa, kradzieży, a nawet zabójstwa. To samo robiła inna dziennikarka Claudia Rocchini, która z nim współpracowała. Oboje zarejestrowali 100 różnych spowiedzi, które zostały później opublikowane w całości w książce i podzielone na trzy działy tematyczne: Etyka, Polityka, Seks.
fragment opisu wykorzystany ze strony http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5029/q,Spowiedz.i.rozgrzeszenie )

źródło opisu: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5029/q,Spowiedz.i.rozgrzeszenie )

źródło okładki: http://d.gr-assets.com/books/1312655009l/12305253.jpg

książek: 1999