Droga przez wieś

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
literatura piękna
welesxxi

"Droga przez wieś" Wincentego Burka — to wieś prawdziwa, autentyczna, nie sfałszowana; wieś oglądana nie oczyma przygodnie zabłąkanego inteligenta, lecz oczyma człowieka, który wzrósł śród tych pól, który jest bratem tych ludzi, który wraz z nimi przeżywa ich troski i czuje je jak oni. Rzadko w literaturze usłyszeć się zdarza głos podobnie bezpośredni i szczery, — a tak przy tym artystycznie pełnowartościowy. Wszystkie niedole i troski wsi polskiej znajdują tu pełny, niewyolbrzymiony, ale też i nie stuszowany oddźwięk, a cała galeria głęboko przeżytych i z niezawodną plastyką oddanych postaci, ukazanych w najistotniejszych dramatycznych napięciach, wywiera iście niezatarte wrażenie.

źródło okładki: zdjęcie własne

Fidel-F2 | 2018-07-02

Autor urodzony i wychowany w podsandomierskiej wsi sprzed stu lat, przedstawia nam autentyczny obraz chłopskiego świata. Nie wymyślony przez inteligenta stylizującego się na rustykalizm ale rzetelnie ukazany przez człowieka znającego tę rzeczywistość z autopsji. Opowiadania napisane są specyficzną wiejską gwarą ale nie znaczy to, że językiem prymitywnym. Wręcz przeciwnie, znajdujemy tu styl o wysokiej kulturze, świadczący o świadomym narzędzia rzemieślniku. Dla czytelników zainteresowanych tematyką, rzecz niezwykle cenna.

8/10