Gladiatorzy. Krwawy spektakl z dziejów starożytnego Rzymu

Tłumaczenie: Magdalena Rabsztyn
Wydawnictwo: Bellona
Gladiator: Rome's Bloody Spectacle
978-83-11-12-052-5

Jakich gladiatorów uwielbiał zabijać okrutny cesarz Kommodus? Kto walczył z zasłoniętymi oczyma?. Dlaczego tarcze dzieliły kibiców? Jak działały starożytne windy? Czy na pewno podniesiony kciuk oznaczał darowanie życia pokonanemu gladiatorowi? W jaki sposób łapano pantery? Gladiatorzy Konstantina Nossova, znanego naukowca, specjalisty w dziedzinie uzbrojenia i podróżnika, to zarówno znakomicie napisana książka dla laika w dziedzinie historii i uzbrojenia, jak i szczegółowa monografia dla znawcy epoki oraz tematyki.

Amator znajdzie tu przystępnie napisane kompendium obecnego stanu wiedzy, pełne ciekawostek i działających na wyobraźnię ilustracji. Pasjonat historii i technik walki doceni analizę hipotez o pochodzeniu walk gladiatorów, rekonstrukcję uzbrojenia i pojedynków, przygotowania do igrzysk i konstrukcję amfiteatrów, opis życia codziennego gladiatorów - wszystko poparte dowodami archeologicznymi, rekonstrukcjami i bogatą bibliografią.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5965

Ciekawski | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Kupiłem tę książkę z czystej potrzeby. Musiałem szybko pozyskać dużo szczegółowych informacji na temat pojedynków gladiatorskich w starożytnym Rzymie. Znalazłem wszystko, czego potrzebowałem. Jest to chyba jedno z najbardziej kompletnych, a zarazem syntetycznych i napisanych przystępnym językiem opracowań na temat starożytnych igrzysk. Na około 200 stronach czytelnik znajdzie tam zarówno kluczowe wyjaśnienia dotyczące pochodzenia igrzysk, ewolucji ich przebiegu, rodzajów gladiatorów, typowego programu igrzysk, oraz problematyki związanej z logistyką ich organizacji. Duża liczba ilustracji wzbogaca wywód a opisy czyni bardziej plastycznymi.

Szczególnie zafascynował mnie opis samego przebiegu igrzysk. Z dużym zaskoczeniem odkryłem, że nie była to zwykła krwawa jatka, lecz bardzo przemyślany spektakl bardzo przypominający nasze niektóre sporty walki lub mecze. Podobnie jak obecnie organizatorzy rozgrywek sportowych, również dawni organizatorzy igrzysk dbali o oprawę wydarzenia –...