Biohazard

Tłumaczenie: Tomasz Lem
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fakt". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Biohazard
83-7255-677-6
broń biologiczna, ZSSR,
literatura faktu
Przemek

Mrożąca krew w żyłach historia największego na świecie tajnego programu produkcji broni biologicznej, opowiedziana przez człowieka, który tym programem kierował. Biohazard stanowi - jak do tej pory - jedyne i najważniejsze źródło wiedzy o tajnych badaniach nad bronią biologiczną w ZSRR, a kontynuowanych po rozpadzie Związku Radzieckiego. Gorbaczow z jednej strony przyjacielsko ściskał dłonie...

Gorbaczow z jednej strony przyjacielsko ściskał dłonie zachodnich przywódców i zapewniał o końcu zimnej wojny, a z drugiej - przydzielał olbrzymie sumy na rozwój najstraszniejszej broni. Autorem książki jest dr Alibek, czołowy naukowiec radziecki, którego praca miała zasadnicze znaczenie dla rozwoju programu broni biologicznych w ZSRR. Jego wspomnienia wprowadzają czytelnika w tajemny świat badań laboratoryjnych, w pajęczynę powiązań instytucjonalnych (od KGB po poważanych profesorów Akademii Nauk) oraz wyjaśniają tło kilku wydarzeń, o których było głośno na świecie (morderstwo bułgarskiego dziennikarza w Londynie, epidemia „zapalenia płuc” w Swierdłowsku czy plany ataku na miasta amerykańskie).

Ken Alibek urodził się w Kauczuku w Kazachstanie w 1950 roku. Ukończył Instytut Medyczny w Tomsku w 1975 roku jako specjalista w zakresie chorób zakaźnych i epidemiologii. Doktorat otrzymał z mikrobiologii za badania nad bronią opartą na dżumie, tularemii oraz za opracowanie technologii produkcji wąglika na skalę przemysłową. Pracę w Biopreparacie rozpoczął w 1975 roku, w latach 1988-1992 sprawował obowiązki wicedyrektora tej instytucji. Po ucieczce do USA w 1992 roku był przesłuchiwany przez wywiad amerykański. Obecnie pracuje w bioobronie w Stanach Zjednoczonych.
Stephen Handelman jest felietonistą „Time'a”. Pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych był szefem moskiewskiej filii „The Toronto Star”. Autor książki Comrade Criminal: Russia's New Mafiya.

źródło opisu: Prószyński i S-ka

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

żabot | 2013-05-16
Przeczytana: 2003 rok

Wstrząsająca. Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak blisko była, ale i jak blisko może być w niedalekiej przyszłości katastrofa związana nie tylko z bronią atomową, ale również biologiczną. Wystarczy jednak mieć odrobinę wykształcenia kierunkowego, żeby przestać traktować książkę Alibeka jak bajkę o żelaznym wilku i tanią sensację, żeby włosy na karku się zjerzyły.

Przemek | 2013-01-06

Poniższa opinia może być potraktowana jako spoiler. Zachęcam wszystkich do przeczytania książki i do późniejszego powrotu do mojej opinii.

Jest to chyba jedyna dostępna na rynku polskim publikacja, która w zrozumiały i klarowny sposób opisuje badania nad rozwojem badań nad bronią biologiczną w dawnym ZSRR. Co istotniejsze Ken Alibek, był jednym z głównych animatorów tych badań. Można więc założyć, że opisywane sytuacje są autentyczne. Autor w doskonały sposób oddał w swojej książce klimat wyścigu zbrojeń dotyczącego broni biologicznej, presji której byli poddawani pracownicy poszczególnych jednostek naukowych zajmujących się doskonaleniem drobnoustrojów chorobotwórczych i produkcją broni biologicznej opartej na ich bazie, oraz mentalności polityków ZSRR odpowiedzialnych za rozwój i utrzymanie badań w tej dziedzinie. Autor przeszedł całą "drabinkę" rozwoju kariery naukowej - od człowieka bawiącego się probówkami poprzez kierownicze stanowiska w poszczególnych instytutach naukowych,...

patunia51 | 2017-01-09

Przerażająca książka - autor opowiada o tym, jak produkowano i wykorzystywano do mordowania ludzi broń biologiczną.

igoras83 | 2013-12-10
Przeczytana: grudzień 2013

Świetna książka, pochłoneła mnie bez reszty, bardzo interesujący temat porusza, autor wprowadza czytelnika w swiat bardzo niebezpieczny, pełen śmiercionośnych broni biologicznych i jeszcze bardziej szalonych przywódców gotowych do ich użycia w imię. no właśnie w imię czego? Polecam

Skorpion | 2018-08-20
Na półkach: Fajne, Przeczytane