Biohazard

2000-11-17
2000-11-17
Tomasz Lem
broń biologiczna ZSSR

Okładka książki Anatomia katastrofy smoleńskiej. Ostatni lot PLF 101 Tomasz Białoszewski, Jan Osiecki, Mieczysław Prószyński
Anatomia katas... Tomasz Białoszewski...
Okładka książki Zawód: szpieg. Rozmowy z Aleksandrem Makowskim Michał Majewski, Paweł Reszka
Zawód: szpieg.... Michał Majewski, Pa...
Okładka książki Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal
Nie ma zadań n... Michael Bar-Zohar, ...

B, jak Biologiczna. B, jak Broń. B, jak Barbarzyńska.

Pełna szczegółów opowieść o instytucjach, zakładach wytwórczych, zdarzeniach i ludziach składających się na jakże internacjonalistyczne pragnienie dysponowania narzędziem zagłady mającym przynieść Światu pokój w wersji sowieckiej. Przytłaczający miejscami obraz struktury powiązań i zależności przerastających na wskroś państwo sowieckie, podporządkowania i militaryzacji. Nade wszystko jednak głębokości i skali kreacji fałszu celów i zamiarów Moskali, którym nas karmiono latami. Okrutne to i porażające uświadomić sobie, że w cieniu "pieriestrojki" i "głasnosti" szykowania nam zagłady nie zaprzestano.

Książka wymaga znacznej odporności na okropieństwa, które projektowano, budowano i testowano w imię rojeń o wyższości i supremacji. Dowiadujemy się też jak niebezpieczną jest produkcja broni biologicznej, czego doświadczyli pracujący przy tym ludzie. Uwadze polecam załącznik przedstawiający strukturę badawczo-rozwojowo-wytwórczą radzieckiego systemu broni biologicznych.

B, jak Biologiczna. B, jak Broń. B, jak Barbarzyńska.

Bardzo dużo zostało powiedziane i napisane o atomowym wyścigu zbrojeń pomiędzy ZSRR i USA podczas zimnej wojny. Prace prowadzone na polu broni biologicznej przez Biopreparat - radziecki pion rozwoju broni biologicznej, są moim zdaniem jeszcze bardziej przerażające, szczególnie gdy mówimy o narodzie który wychodzi z założenia że "śmierć miliona to statystyka". Pomimo iż książkę przeczytałem lata temu, mam ją do dziś w pamięci. Uważam że po Covid i wojnie na Ukrainie jest to must-read.

Autora daje nam obraz produkcji broni biologicznej i chemicznej w Związku Radzieckim. Rzeczy, o których zwykły śmiertelnik na co dzień nie myśli, ale powinien mieć świadomość takich "wynalazków". Język ujdzie, chociaż chwilami męczący.

Bardzo ciekawa książka, odsłaniająca kulisy radzieckiego programu produkcji broni biologicznej. Jej autor, pułkownik Kanatzhan Alibekov, za swoje "osiągnięcia" na tym polu powinien do końca życia gnić w więzieniu. Zamiast tego żyje sobie wygodnie w USA, gdzie przyjęto go z otwartymi ramionami. Jego historia, choć fascynująca, nasuwa refleksję nad etyką ludzi, którzy po złożeniu przysięgi lekarskiej poświęcają się pracy nad bojowym zastosowaniem śmiercionośnych patogenów. Alibekov doskonale wiedział co robi. Pracował nad rozwojem arsenału broni masowej zagłady, która w wypadku konfliktu zbrojnego miała zostać użyta przeciwko ludności cywilnej. Byłaby to straszliwa śmierć w męczarniach. Dla niego jednak liczyły się wyłącznie awanse i wzrost własnego statusu społecznego. Dopiero upadek ZSRR spowodował u niego swoistą przemianę. Czy był to triumf etyki nad oportunizmem? A może jedynie triumf dolara nad rublem?

Przerażająca książka - autor opowiada o tym, jak produkowano i wykorzystywano do mordowania ludzi broń biologiczną.

Świetna książka, pochłoneła mnie bez reszty, bardzo interesujący temat porusza, autor wprowadza czytelnika w swiat bardzo niebezpieczny, pełen śmiercionośnych broni biologicznych i jeszcze bardziej szalonych przywódców gotowych do ich użycia w imię. no właśnie w imię czego? Polecam

Wstrząsająca. Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak blisko była, ale i jak blisko może być w niedalekiej przyszłości katastrofa związana nie tylko z bronią atomową, ale również biologiczną. Wystarczy jednak mieć odrobinę wykształcenia kierunkowego, żeby przestać traktować książkę Alibeka jak bajkę o żelaznym wilku i tanią sensację, żeby włosy na karku się zjerzyły.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poniższa opinia może być potraktowana jako spoiler. Zachęcam wszystkich do przeczytania książki i do późniejszego powrotu do mojej opinii.

Jest to chyba jedyna dostępna na rynku polskim publikacja, która w zrozumiały i klarowny sposób opisuje badania nad rozwojem badań nad bronią biologiczną w dawnym ZSRR. Co istotniejsze Ken Alibek, był jednym z głównych animatorów tych badań. Można więc założyć, że opisywane sytuacje są autentyczne. Autor w doskonały sposób oddał w swojej książce klimat wyścigu zbrojeń dotyczącego broni biologicznej, presji której byli poddawani pracownicy poszczególnych jednostek naukowych zajmujących się doskonaleniem drobnoustrojów chorobotwórczych i produkcją broni biologicznej opartej na ich bazie, oraz mentalności polityków ZSRR odpowiedzialnych za rozwój i utrzymanie badań w tej dziedzinie. Autor przeszedł całą "drabinkę" rozwoju kariery naukowej - od człowieka bawiącego się probówkami poprzez kierownicze stanowiska w poszczególnych instytutach naukowych, aż po kierownicze stanowisko samego "Bioprepratu". Opisuje również trudny proces zmiany sposobu swojego myślenia - od pełnego entuzjazmu dla samego programu badawczego, poprzez kolejne wątpliwości, aż do całkowitej chęci odejścia z "Biopreparatu".
Jedyny zarzut jaki można postawić tej pozycji, to fakt że dla osób o wykształceniu przyrodniczym może wydawać się momentami zbyt ogólnikowa - ale trzeba pamiętać, że nie miał to być podręcznik o tym jak zostać bioterrorystą ;).

• Literatura faktu
  • Reportaże