978-83-242-1645-1
kultura masowa
Monka

„Popkultura jest jak moda – wzorem zmiany społecznej, w której pojedyncze formy stają się akceptowane i znajdują powszechne uznanie. Aby analizować te dwa fenomeny, należy przypatrzeć się mechanizmom uzyskiwania ogólnej aprobaty. "Literatura i kultura popularna pojawiają się jako proces społecznej selekcji, którego kierunek wynika z ogólnego kierunku »wspólnotowego smaku«. Ów stadny gust jest wyrażany i reprodukowany właśnie w modzie. To podstawowa kategoria estetyczna, która mówi najwięcej o zbiorowych upodobaniach, widocznych żądzach i uśpionych instynktach”.

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Mody_w_kultu...(?)

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Mody_w_kultu...»

Kokos | 2017-02-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 lutego 2017

Bardzo ciekawa publikacja, zawierająca artykuły naukowe poświęcone tematyce mód panujących w kulturze popularnej. Niektóre artykuły są ściśle teoretyczne, inne omawiają konkretne zjawiska, na przykład występowanie znaków firmowych w literaturze. Uwzględniają szeroki kontekst kulturoznawczy, literaturoznawczy, jak również społeczny (o kulturze współczesnej trudno mówić, unikając wątków związanych z odbiorcą i wpływem, jaki ma na niego popkultura).
Kultura popularna jest ogromnym segmentem współczesnej kultury i cieszę się, że coraz większa liczba naukowców dostrzega potrzebę jej badania i opisywania, nie obrażając się na jej pospolity charakter (czyli pozbywając się akademickiego snobizmu). Nie unikniemy jej wpływu na ludzi i rozwój społeczeństw, więc warto wiedzieć, co ze sobą niesie i zarówno krytykować jej negatywny wpływ, jak i chwalić zalety. Nie mówiąc już nawet o tym, na ile ciekawych sposobów można ją analizować, czego doskonałym przykładem jest ta książka.

Monka | 2012-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2012

Ciekawe, interesujące, świeże i odkrywcze spojrzenie na mody w kulturze i literaturze popularnej. Kompendium wiedzy, które warto przeczytać podane w przystępny sposób.

Tinkerbelle | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

Trudno jednoznacznie ocenić tę pozycję. Każdy rozdział traktuje o czymś innym. Nie wszystkie mi podeszły. Najbardziej zapadł mi w pamięć ten o postępującej infantylizacji społeczeństwa; Kulturze cuteness (co się poniekąd łączy z infantylizacją), oraz o książkach gdzie kluczową rolę fabuły pełnią książki.
Nie jest to zdecydowanie pozycja, którą trzeba przeczytać od deski do deski, ale zapoznać się z nią nie zaszkodzi.

BliskaNieznajoma | 2016-02-28

Z całą pewnością książka przedstawia świeże spojrzenie na mody w kulturze oraz literaturze popularnej. Jednakże wyróżnia się spośród innych podobnych tematycznie utworach ,swoją przejrzystością , ogromną wiedzą ,która jest w pełni przekazywana. Sposób w jaki autorzy nawiązują kontakt z odbiorcą - jest godny podziwu.

książek: 1934
Justyna | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Przeczytałam tylko jeden rozdział (o fanfikach) podczas nudnych zajęć. Ciekawe tematy, książka opisuje i stara się wyjaśnić coś, z czym mamy do czynienia na co dzień.

Rosalie Soiree | 2016-12-13
Nikt Nikt | 2016-09-30