Ludy Afryki

Tłumaczenie: Elżbieta Promińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Problemów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Races of Africa
Bartosz

C.G. Seligman to brytyjski antropolog i etnolog, urodzony 24.12.1873, zmarł 19.09.1940. Jego praca "Ludy Afryki" opublikowana w roku 1930 to klasyczne już opracowanie klasyfikujące pod względem cech fizycznych i kulturowych (język, kultura materialna i duchowa) ludy i plemiona kontynentu afrykańskiego. Autor uporządkował liczne grupy zamieszkujące Afrykę w trzy podstawowe: Buszmenów, Pigmejów, Negroidów i przedstawicieli rasy kaukaskiej.
Książka "Ludy Afryki" zyskała po pierwszej publikacji w roku 1930 pozytywne recenzje, jako pierwsze tak kompleksowe opracowanie danych etnograficznych dotyczących Afryki. Do dziś, mimo że wiele tez autora, zwłaszcza tych dotyczących teorii rasowych różnic między mieszkańcami Afryki nie wytrzymało próby czasu, jest ona uważana za klasyczną pozycję światowej etnologii. Książka stanowiła podręcznik akademicki w dziedzinie etnografii Afryki na wielu uczelniach świata aż do lat siedemdziesiątych.

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Własna fotografia