Szwedzki dom panujący

źródło okładki: http://alejka.pl/

Nifelinord | 2012-10-31
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2012 rok

Seria, do której należy ta książka, nosi tytuł 'Wielkie Dynastie. Mit i historia'. Nie mam pojęcia, jak rzecz ma się z resztą pozycji, które ją budują, ale w przypadku tej nie mogę się z tym nie zgodzić: szeroko rozumiany 'mit' galopuje przed szeroko rozumianą 'historią' i nie daje się dopędzić.

Fakty i ciekawostki historyczne, choć liczne, zebrano w sposób chaotyczny i niepoukładany; ich dobór, szczególnie w ozdobnych osiach czasu, przedstawia czasami zagadkę (cóż ma wspólnego z historią Szwecji pierwszy lot amerykańskich wahadłowców do rosyjskiej stacji kosmicznej Mir?...). Oceny władców, zwłaszcza królowej Krystyny (bardzo mnie zresztą interesuje, co ona tutaj robi - razem z całą resztą Wazów, Wittelsbachów Pfalz-Zweibrucken i Oldenburgów - skoro książka odnosi się, mniej więcej w 2/3 objętości, do dynastii Bernadotte, i chyba o to redaktorom chodziło?), są niesłychanie tendencyjne, a miejscami wręcz głupawe (Krystyna może i wypompowywała ze skarbca złoto, ale Karol X nie był...

Lukrecja | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014