Areopagitica

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Areopagitica
cenzura, nauka
Ag2S

Traktat Johna Miltona "Areopagitica" ukazał się w 1644 roku i był odpowiedzią na uchwaloną przez angielski parlament Ustawę, która obejmowała kontrolą druk: "ażeby żadna książka, pamflet lub gazeta nie mogły być odtąd wydrukowane, o ile nie otrzymają wpierw zgody i odpowiedniej licencji od przynajmniej jednej z powołanych w tym celu osób". Milton, zwracając się do Parlamentu Anglii, przekonuje, że cenzura nie spełni swojego zadania, nie powstrzyma publikacji skandalicznych i obrazoburczych, a doprowadzić może jedynie do zaprzestania działalności naukowej, a co za tym idzie, zaprzestania dążenia do prawdy.

źródło opisu: http://jirafaroja.pl/ksiegarnia/areopagitica-k254.html

źródło okładki: http://jirafaroja.pl/ksiegarnia/areopagitica-k254.html

Zbyszek | 2016-11-07

Pamflet Johna Miltona to dzieło klasyczne, napisane językiem prostym, przesiąkniętym religijnymi odniesieniami i stylistyką (co nie dziwi zważywszy na autora). Osobiście irytowały mnie w tym krótkim utworze 2 rzeczy: niebywale uległo-poddańczy sposób zwracania się do członków parlamentu angielskiego oraz niezwykłe przekonanie o wyjątkowości narodu angielskiego. Choć jest to ważny historyczny głos w obronie wolności druku i wypowiedzi, a przeciw cenzurze, nie zapamiętam go jednak zbyt dobrze.

Oliwia | 2013-06-30
Przeczytana: 23 lipca 2013