Tajna wojna Chruszczowa

Tłumaczenie: Jan Szkudliński
Wydawnictwo: Bellona
Khrushchev's cold war : the inside story of an American adversary
Piotr Shu

Nikita Chruszczow, pozostawał przez cały czas jednym z najbardziej nieobliczalnych, enigmatycznych przywódców światowych. Autorzy, jeden z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich historyków oraz znakomity amerykański ekspert do spraw byłego ZSRR, odtwarzają dramatyczny okres jego rządów; ich książka jest też kroniką zimnej wojny. Jako źródła posłużyły im przede wszystkim odtajnione w ostatnich latach materiały Biura Politycznego KC KPZR oraz radzieckich służb specjalnych. Główna teza autorów głosi, że polityka konfrontacyjna Chruszczowa była w istocie kamuflażem służącym ukryciu militarnej i gospodarczej słabości Rosjan.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=2774

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=2774

Ramzes | 2019-05-02
Przeczytana: 03 maja 2019

Rewelacyjna książka. Czytałem ją jak powieść sensacyjną, tym bardziej wciągającą, że dotyczy faktycznych wydarzeń, a nie fikcji literackiej. Wnikliwa analiza motywów postępowania przywódcy ZSRR w obliczu niewydajności gospodarczej systemu radzieckiego i konsekwencji pozostałości po drugiej wojnie światowej (sprawa Berlina Zachodniego i Niemiec Wschodnich). Wszystko to wplecione w sieć skomplikowanych relacji między politykami radzieckimi, z których każdy kierował się swoją wizją rozwiązania problemów. Częsta walka o władzę, odsunięcia adwersarzy od stanowisk i powołanie sprzymierzeńców na najwyższe stanowiska w państwie. Wszystko to pod ciężarem wyścigu zbrojeń i kosztów gospodarczych z tym związanych oraz groźbą wybuchu wojny nuklearnej mogącej zakończyć katastrofalnie wszelkie te intrygi walczących mocarstw.

WarHead | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Kulisy polityki radzieckiej i światowej w okresie rządów Chruszczowa. Bogata oraz wnikliwa monografia, wzbogacona nieraz o zabawne epizody mogące mieć znaczenie podczas trwania zimnej wojny. Książka przydatna przy pisaniu artykułów , czy elaboratów historycznych. Pozycja ciekawa, jednak nie dla wszystkich, obszerna i czasem nużąca, sporo czasu zajęło mi jej "łyknięcie". Polecam wszystkim chcącym zgłębić wiedzę na temat sceny politycznej na świecie i w ZSRR w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku.