W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

Okładka książki W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa
Elisabeth Åsbrink Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
Och i Wienerwald står träden kvar
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2013-03-12
Data 1. wyd. pol.:
2013-03-12
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375365061
Tłumacz:
Irena Kowadło-Przedmojska
Tagi:
Otto Ullmann reportaż wojna Żydzi rasizm ksenofobia Szwecja antysemityzm Holocaust nazizm IKEA
Inne
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Bez pęknięcia sprzeczności



1650 92 42

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
364 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
911
599

Na półkach: , ,

o wiele bardziej poruszająca literatura niż jakiekolwiek dosłowne opisy śmierci sześciu milionów ludzi straconych w obozach zagłady. namacalność cierpienia rodziców przymusowo oddzielonych od swojego dziecka, namacalność też tej świadomości wiecznej rozłąki, podkreślenie, że nie można było NIC zrobić, żeby otto i jego rodzice mogli znowu być razem, a mimo to miałam nadzieję przez większość czasu, że przecież może im się uda, może znowu będą razem, że wojna to jest przecież nic, sami przecież pisali w listach: u nas wszystko dobrze, jesteśmy zdrowi dzięki bogu, będziemy razem mieszkać już kiedy te okropne czasy miną. asbrink dosadnie opisuje bezduszność systemu pomocy, opieszałość i co jak co wyrachowanie księży, ambasadorów, ministrów, którzy odwracali wzrok od działań niemieckich i nie tylko niemieckich w trakcie drugiej wojny światowej. można czytać i płakać, ale można także czytać i myśleć: to my, ludzie, jestem takim samym człowiekiem. i ludzie nie uczą się na błędach, co dobrze widać po problemie uchodźców. teraz przecież tak samo uważa się: uchodźca przyjedzie i zabierze pracę, zgwałci kobietę, zatruje czystą krew. absrink pokazuje też w osobie ingvara kamprada jak bardzo można być wyłączonym i głuchym na sprzeczności swoich czynów. jak bardzo można zaklinać rzeczywistość i mówić: ja? nie, ja nigdy bym tego nie zrobił, ja jestem dobrym człowiekiem, pomyliłem się, ale jak odkryłem, że robię coś złego, to zaraz się poprawiłem i już było dobrze. tak samo sami siebie okłamujemy my, wspaniali, najlepsi na świecie polacy, których owszem, tak samo gazowano jak żydów, nasze dzieci często nie miały szansy uciekać do szwecji ani gdziekolwiek indziej, ale jednocześnie my, ci sami polacy, przykładaliśmy rękę do cudzego nieszczęścia z rozmysłem, a teraz odwracamy wzrok i mówimy: my? nie, my nie, to znaczy może trochę tak, ale potem zdaliśmy sobie sprawę, że to złe, i od razu przestaliśmy, i było już wszystko dobrze.

nigdy nic nie będzie dobrze po holocauście. a ja boję się tylko każdego dnia, że historia się powtórzy. tak jak to historia ma w zwyczaju.

po latach moja zabawna recenzja z moją twarzą na wierzchu: https://youtu.be/WMbBVZZZVYY

o wiele bardziej poruszająca literatura niż jakiekolwiek dosłowne opisy śmierci sześciu milionów ludzi straconych w obozach zagłady. namacalność cierpienia rodziców przymusowo oddzielonych od swojego dziecka, namacalność też tej świadomości wiecznej rozłąki, podkreślenie, że nie można było NIC zrobić, żeby otto i jego rodzice mogli znowu być razem, a mimo to miałam nadzieję...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 237
  • Przeczytane
    808
  • Posiadam
    225
  • Reportaż
    50
  • Teraz czytam
    31
  • Literatura faktu
    15
  • 2014
    14
  • Ulubione
    13
  • Reportaże
    12
  • E-book
    12

Cytaty

Więcej
Elisabeth Åsbrink W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa Zobacz więcej
Elisabeth Åsbrink W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa Zobacz więcej
Elisabeth Åsbrink W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także