Grota nimf

Tłumaczenie: Piotr Ashwin-Siejkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Źródła Myśli Filozoficznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: WAM
Perì tou en Odysseía tōn nymfōn Ántrou
filozofia i etyka

Porfiriusz z Tyru, neoplatonik, wybitny intelektualista swej epoki, znany jest jako zwolennik i propagator tradycyjnej religii pogańskiej w czasach coraz wyraźniejszej dominacji chrześcijaństwa. Grota nimf jest komentarzem do fragmentu Odysei Homera. W opisie groty Porfiriusz stara się znaleźć ukryty sens i interpretując go alegorycznie dowodzi uniwersalnego znaczenia motywu jaskini, wody czy miodu, a tym samym przekonuje, że religia pogańska jest pierwotna i prawdziwa. Oddawany do rąk Czytelników pierwszy polski przekład komentarza może być też dla nich ilustracją starożytnej metody krytyki literackiej, przykładem synkretyzmu kulturowego charakterystycznego dla późnego antyku oraz wyrazem niezwykłej umysłowości autora.

źródło opisu: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=37002

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=37002