Przeciw chrześcijanom

Katà christiánōn
religia, chrześcijaństwo,
religia
Jerzy

Traktat Porfiriusza nie zachował się w wersji oryginalnej, lecz został zrekonstruowany na podstawie dzieła Makarego Magnezjanina. Domniemany autor traktatu to filozof neoplatonik z przełomu III i IV w., który w czasach coraz wyraźniejszej dominacji chrześcijaństwa próbował ocalić pogańską religię i kulturę, opierając ją na podstawach intelektualnych. Starał się wykazać nieścisłości i sprzeczności w Ewangeliach i dowieść niedorzeczności nauki Jezusa. Z podobnymi argumentami można spotkać się i dziś, a książka prowokuje do poszukiwania odpowiedzi na podobne zarzuty. Książka zawiera również tekst w oryginalnej wersji greckiej.

źródło opisu: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=37214

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=37214

| 2014-07-25

Ponadczasowy traktat jednego z najbardziej gorliwych przeciwników chrześcijaństwa.

Matieuszek | 2017-07-19

Ważna pozycja w historii Kościoła. Niestety większość tekstu została utracona na przełomie dziejów. Niemniej jednak to co zostało jest bardzo ważne w kształtowaniu myśli Kościoła. Większość zarzutów Porfiriusza (jeśli to w ogóle on był autorem) w dzisiejszych czasach wydaje się śmieszna i czepialska. Ale to wrażenie powstaje tylko dlatego, bo Kościół nauczył swoich wyznawców co myśleć o takich argumentach. Katolicka myśl wykrystalizowała właśnie na bazie takich krytyk. Wygląda na to, że paradoksalnie Porfiriusz chcąc zakpić z chrześcijan, tak naprawdę pomógł im zrozumieć ich własną wiarę. Pokazał słabe punkty, które można było intelektualnie wzmocnić wraz z mijającymi na przestrzeni wieków soborami. Warto przeczytać choćby jako ciekawostkę, jako przyczynek do własnej tożsamości chrześcijanina. Lektura zajmuje maksymalnie dwa popołudnia.

mariuszf8 | 2011-12-17
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione