Lwów 1918-1919

Wydawnictwo: Bellona
historyczne, bitwy, lwów,
historia
F_Szopin

Popularnonaukowa monografia ukazująca polsko-ukraińskie walki o Lwów, toczone od jesieni 1918 aż do wiosny 1919 roku. Walki te, stanowiące część zmagań o kształt wschodniej granicy państwa polskiego, zdecydowały o tym, że miasto kresowe Lwów znalazło się w granicach Polski.

źródło opisu: Matras

Zoltar | 2019-09-27
Przeczytana: 27 września 2019

Powstawanie „nowych” państw, mechanizmy polityczne, kształtujące przyszłość całych narodów, zacięta walka o tereny i surowce, ingerencje mocarstw, mające na celu zapewnienie sobie możliwie największych wpływów – to, w dużym skrócie, tematy tego tomu. Autor skupia się przede wszystkim na polityce i przedstawia kluczowe momenty walk o przyszłość Galicji - byłego regionu rozpadającego się po pierwszej wojnie światowej imperium Habsburgów. Chętnych na ten „kąsek” było sporo: poza oczywistymi kandydatami na lokalnych spadkobierców Austro-Węgier w postaci Polaków i Ukraińców o swoje wpływy walczyli tu Czesi i Słowacy, Węgrzy, Rumuni i Rosjanie. Aspekt militarny schodzi w tej publikacji, bez negowania jego znaczenia dla ostatecznego wyniku konfliktu, na drugi plan.

„Lwów 1918-1919” to nieco inna pozycja serii „Historyczne bitwy”. Mniej tu strategii i taktyki a więcej przepychanek politycznych, agitacji i mydlenia oczu obserwatorom Ententy. Michał Klimecki opisuje walki o stolicę Galicji...

SmokinCat | 2019-04-22
Na półkach: Ukraina, Przeczytane

Bardzo dobre i rzetelne opisanie walk polsko-ukraińskich z lat 1918-1919, które odbywały się w mieście Lwów i obwodzie lwowskim. Chronologiczne przedstawienie działań bitewnych oparte mapami, fotografiami i opisem nastrojów społecznych panujących wśród społeczności Lwowa w tamtym czasie.

Marcon | 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Porządna, poprawnie i rzetelnie napisana książka o pierwszym etapie wojny Polsko-Ukraińskiej. Poza samymi walkami we Lwowie autor zarysowuje też tło historyczne, społeczne i geopolityczne wydarzeń oraz polsko-ukraińskie walki w innych regionach Galicji Wschodniej. Polecam każdemu zainteresowanemu tematem.