Open House

Elizabeth Berg Wydawnictwo: Arrow literatura piękna
Open House
2003-01-01
2003-01-01

Według mojego gustu, książka jest nieco niedoceniona w średniej ocen. Nie wydaje mi się czystą sztampą a raczej miłą wariacją na temat happy-endowej sztampy. To solidna powieść kobieca, która pokazuje dobrze znane rozterki związane z samooceną, poczuciem własnej wartości, wagą, strachem przed samotnością oraz przeglądaniem się w cudzych oczach.
Czytając z nastawieniem na sztampę, na pewno można przeoczyć bolesne momenty, które są wetknięte w przędzę opowieści niczym ledwo widoczna cienka srebrna nić. Podniosła mnie trochę na duchu, dobra na nieco słabszą kondycję.

Czytając z nastawieniem na...

"Dom otwarty" Elizabeth Berg to ciekawa opowieść o kobiecie, która została odrzucona, jest samotna, a jej życie to wielka pustka po ukochanym mężczyźnie. Jednak sama znajduje sposób na nowe życie, nie poddaje się i narzuca sobie dyscyplinę, wytycza nowy cel w życiu i przechodzi metamorfozę sama siebie zadziwiając.
To optymistyczna opowieść o tym, że życie toczy się dalej, a samotność nie zawsze musi gościć w życiu kobiety kiedy z horyzontu znika mężczyzna, z którym układałyśmy plany na całe życie.
Polecam wszystkim kobietom po stracie ukochanego, ale nie tylko.

To optymistyczna opowieść o tym, że życie toczy się dalej,...

Samantha została porzucona przez męża, który odszedł do młodszej. Kobieta jest gotowa do największego poniżenia, żeby skłonić mężczyznę do powrotu. Bardzo przejmująca scena, gdy Samantha próbuje nieskutecznie {oralnie = straszna klęska} uwieść męża i ratować małżeństwo. Opuszczona kobieta zostaje sama z synem w domu, na który jej nie stać, ale który kocha i jest zdecydowana utrzymać go za wszelką cenę.
Sposobem okazuje się wynajęcie pokoi. W pustym domu nagle pojawiają się współlokatorki. Kobiety w różnym wieku i o bardzo różnych charakterach. W życiu Samanthy pojawia się też nowy niezwykły facet. King jest potężnym wykształconym mężczyzną, który ma fascynującą receptę na życie. Z własnego wyboru podejmuje tylko prace dorywcze i na zastępstwo. Przez lata zdobyl wiele zawodów i umiejętności. Ciągle poznaje nowych ludzi i nowe miejsca.
Ogólnie książka jest o wychodzeniu z nieudanego małżeństwa i otwieraniu się na nowe życie i nowych ludzi. To bywa przerażające i ryzykowne.

Książka do przeczytania "na podglądzie". Streszczenie by wystarczyło. Historia do bólu przewidywalna. Ani szczególnie mądra, ani szczególnie wzruszająca. Nic, dosłownie nic w niej nie znalazłam godnego uwagi. Naprawdę szkoda czasu na takie nijakie książki.

Troszkę nie wyobrażam sobie abym musiała do własnego domu wpuszczać obcych ludzi, aby dać radę spłacać kredyt ;) Ale książkę czyta się fajnie - tak spokojnie :)

Traf chciał, że po bolesnym rozstaniu z chłopakiem postanowiłam przeczytać coś lekkiego. Rzecz jasna miała być to książka zupełnie NIE o miłości, związkach, małżeństwie etc, etc... Po 20 min szukania w bibliotece czegoś odpowiedniego postanowiłam wybrać na "chybił - trafił", no i padło na "Dom Otwarty". O czym Jest ta książka? Oczywiście o miłości, małżeństwie i związkach! Nigdy jednak nie przypuszczałabym, że przyniesie mi taką ulgę.
Samantha, podobnie jak ja, została porzucona i zupełnie nie umie odnaleźć się w nowej sytuacji. Można powiedzieć, że równocześnie przeżywałyśmy podobne emocje - od smutku po gniew. Tak samo czułyśmy się oszukane i rozczarowane nie tylko swoimi wybrańcami, ale również tym co wmawiano nam od dziecka ("miłość na całe życie" i inne bla, bla, bla"). Patrząc z tej perspektywy muszę przyznać, że autorka zna się na rzeczy i udało jej się realistycznie oddać to co czuje się w takich sytuacjach. Śmieszy mnie to, że obie, wraz z bohaterką, po rozstaniu przeszłyśmy fazę "totalnej zmiany dotychczasowego, podłego życia" - ona chciała zamienić się w Perfekcyjną Panią Domu, ja chciałam "jedynie" wyjechać z kraju i osiąść najlepiej gdzieś na końcu świata. To pewnie taka chęć przekazania partnerowi: "to ja wygrałam!" czy może próba schowania smutku pod dywan. Gdyby ta powieść miałaby być hollywoodzką produkcją to pewnie na miejscu eksmęża pojawiłby się zaraz ktoś inny, a ona otrzepałaby piórka i szła dalej przez życie. Chwała Bogu, wcale tak się nie stało!

Epizod z życia poczciwej, choć nie pozbawionej śmieszności rodziny mieszczańskiej.Państwo Żelscy, mieszczanie, na skutek snobistycznych zachcianek zaczynają naśladować styl życia bogaczy. Pewnego dnia postanawiają wydać bal, który okazuje się początkiem wielu komplikacji towarzyskich i rodzinnych.Świetny humor sytuacyjny, ciekawie zarysowane postacie i interesujące obserwacje obyczajowe to niewątpliwe zalety tej sztuki komediowej z 1883 roku.

Przyjemnie się czyta.

Przyjemnie się czyta.

Bardzo dobre "czytadło". Intryga,romans, zbrodnia i arystokracja. Wszystko owiane tajemnicą. Znakomita relaksująca lektura.

Bardzo przyjemna książka, trochę szablonowa i przewidywalna, ale miło spędziłam czas.

• Obyczajowe
  • Oprah's Book Club