Moja misja w Gdańsku: 1937-1939

Okładka książki Moja misja w Gdańsku: 1937-1939 Carl Jakob Burckhardt
Okładka książki Moja misja w Gdańsku: 1937-1939
Carl Jakob Burckhardt Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX historia
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Meine Danziger Mission 1937-1939
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1970-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Mariusz Giniatowicz
Tagi:
Burckhardt Gdańsk dyplomacja Liga Narodów Szwajcaria Wolne Miasto Gdańsk
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6
6

Na półkach:

Trochę smutna książka, ukazującą całkowitą bezradność europejskiej dyplomacji w przededniu II wojny światowej. Fantastycznie opisana od kuchni zakulisowa gra Burckharda o najwyższą stawkę. Niestety autor, tak jak i wszyscy ówcześni politycy i dyplomaci, przecenił swoje możliwości wpływu na reżim III Rzeszy. Co najdziwniejsze po latach dalej zastanawia się na ile przedłużył akt tego co nieuniknione a na ile mu się to nie udało. Wadą książki jest bardzo słabe naświetlenie tego jak Anglia z Francją zachęcały Polskę do stawienia oporu żądaniom Rzeszy tak naprawdę nic w zamian za to nie oferując.
Burckhard jawi się na kartach tej książki jako przyjaciel Polski. Tak nie było. Ale trudno się dziwić aby 100% demokrata wspierał sanacyjny reżim. Warto przeczytać.

Trochę smutna książka, ukazującą całkowitą bezradność europejskiej dyplomacji w przededniu II wojny światowej. Fantastycznie opisana od kuchni zakulisowa gra Burckharda o najwyższą stawkę. Niestety autor, tak jak i wszyscy ówcześni politycy i dyplomaci, przecenił swoje możliwości wpływu na reżim III Rzeszy. Co najdziwniejsze po latach dalej zastanawia się na ile przedłużył...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
5

Na półkach:

Bardzo ciekawa i napisana wartkim językiem pozycja opowiadająca niby o gdańskiej kuchni dyplomatycznej, a tak naprawdę o polityce światowej widzianej oczyma szwajcarskiego dyplomaty. Obok pomniejszych partyjnych satrapów przewijają się tu postaci z podreczników do historii, przedstawione jako osoby z krwi i kości. Raporty i uwagi autora są ciekawym studium politycznym, oryginalnie przedstawiającym genezę drugiej wojny światowej. Przy tej okazji podanych jest wiele faktów dziś powszechnie zapomnianych i raczej nie wspomnianych w innych publikacjach, z którego to powodu głównie rekomenduję tę książkę. Szczególnie ciekawa jest rozmowa autora z przywódcą narodowosocjalistycznych Niemiec z 11 sierpnia 1939 roku. Ocenę zaniżam z powodu widocznego subiektywizmu autora; narracyjnych wstawek i anegdot, które autrakcyjniają narrację, ale zaciemniają historyczny przekaz; wreszcie po weryfikacji części informacji okazało się, że są niezgodne z innymi źródłami, co nie zmienia faktu, że z wersją Burckhardta warto się zapoznać. Subiektywnie mam wrażenie, że autor kreuje się na superbohatera, który miał tylko mądre posunięcia i który pośrednio, wobec braku formalnych środków, był w stanie łagodzić poczynania narodowosocjalistycznych przywódców. Nie chcę przywoływać konkretnych przykładów, ocenicie sami.

Podsumowując; świetna jako czytadło dla już zaznajomionych z tematem, gorsza jako wiarygodne źródło historyczne. Dlatego nie polecam osobom dopiero raczkującym w temacie lat międzywojennych i II wojny światowej.

Bardzo ciekawa i napisana wartkim językiem pozycja opowiadająca niby o gdańskiej kuchni dyplomatycznej, a tak naprawdę o polityce światowej widzianej oczyma szwajcarskiego dyplomaty. Obok pomniejszych partyjnych satrapów przewijają się tu postaci z podreczników do historii, przedstawione jako osoby z krwi i kości. Raporty i uwagi autora są ciekawym studium politycznym,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    4
  • Czeka w bibliotece
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Moja misja w Gdańsku: 1937-1939


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne