Rzym i okolice

Traveler's Guide to the Ancient World. The Roman Empire
978-83-7163-502-1
starożytny Rzym
femina-indocta

Ten jedyny w swoim rodzaju przewodnik, choć napisany współcześnie i dla współczesnego turysty, przedstawia starożytne miasto Rzym i jego okolice w roku 300 n.e. Autor książki, dr Ray Laurence, bardzo wyczulony na historyczny detal, wprowadza nas w realia historyczne, polityczne oraz obyczajowe ówczesnego Rzymu. Dlatego poza tłem społecznym i kulturowym znajdziemy tu wiele informacji niezbędnych w podróży: gdzie dobrze zjeść, bezpiecznie przenocować, zrobić zakupy i nie dać się oszukać, jak poruszać się po Rzymie, oraz gdzie się udać w poszukiwaniu rozrywki, której w Wiecznym Mieście z pewnością nie zabraknie.

źródło opisu: Twój styl, 2008

źródło okładki: Własne

SebastianN | 2014-06-27

Zastanawia mnie jeden komentarz znajdujący się tutaj, na temat tej oto książki. Sam autor chyba wypowiadał się, iż jest to twór "luźny". Jako człowiek zajmujący się historią czytałem ten "przewodnik" z zaciekawieniem. Błędy są, to oczywiste, jednak książkę tą nalezy traktować jako beletrystykę, a nie dzieło historyczne. Jeżeli natomiast się czepiać błędów, wycofajmy w takim razie wszystkie książki historyczne z obiegu. Każda z nich ma większe bądź mniejsze błędy...
Pozdrawiam

femina-indocta | 2012-09-06
Przeczytana: 06 września 2012

Zapewne miła lektura dla historycznych "amatorów".
Zdecydowanie nie polecam osobom, które zajmują się szeroko pojętą historią starożytną na co dzień - to strata i czasu, i nerwów.
Książka bogata w błędy wszelkiej maści, względem których należy zachować czujność - dowiadujemy się m.in., że cesarz Trajan (lub Krajan) prowadził zaciekłe walki z Datami...Niewykluczone, iż wina stoi po stronie tłumaczek lub wydawcy, jednak takie błędy w publikacjach o charakterze historycznym są niedopuszczalne.
Jedyne plusy to dość ładne wydanie i kilka pomocnych planów.