Arab and Jew. Wounded Spirits in a Promised Land
83-7311-708-3
historia
jagarkar

Żyd, zgodnie z arabskim stereotypem, to nieobliczalny tchórz; Arab w oczach pełnego uprzedzeń Żyda to prymitywny osobnik, pełen zwierzęcej mściwości. W swej starannie opracowanej książce Dawid Shipler analizuje źródła uprzedzeń spotęgowanych przez wojnę, terroryzm i nacjonalizm. Skupiając się na odmiennych kulturach, które współistnieją obok siebie w Izraelu i na terytoriach przez niego kontrolowanych, autor opisuje nie tylko konflikty historyczne między islamem a judaizmem. Pisze przede wszystkim o ludziach: o arabskiej kobiecie zakochanej w Żydzie, palestyńskim partyzancie i przystojnym aktorze, którego ojciec jest Arabem, a matka Żydówką. W przekonaniu Shiplera owe historie - i setki innych - dają iskierkę nadziei na pokojowe współistnienie.
Publikacja nagrodzona Pulitzerem.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2003

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/36489

Agata | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

Świetna książka! Dogłębna analiza relacji między zwaśnionymi społecznościami Żydów i Arabów. Autor bezstronnie przedstawia
żale i poglądy zarówno jednej jak i drugiej nacji.

jarek | 2015-11-22
Przeczytana: 14 grudnia 2015