Czy znasz swojego konia

Okładka książki Czy znasz swojego konia Marie-Luise von der Sode
Okładka książki Czy znasz swojego konia
Marie-Luise von der Sode Wydawnictwo: Delta W-Z flora i fauna
flora i fauna
Delta W-Z

"Czy znasz swojego konia" to pozycja dla każdego jeźdźca, bez znaczenia, na jakim etapie się znajduje. Uważam, że naprawdę każdy może się czegoś z niej dowiedzieć, coś wyciągnąć, coś zrozumieć. Forma "Czy znasz..." to w dużej mierze pytania (jest ich aż 50 jak głosi okładka, chociaż w rzeczywistości każdy rozdział posiada ich ok. 8-10) ale także dział z poradami. Wszystko jest wzbogacone zdjęciami oraz ilustracjami autorstwa Jeanne Kloepfer. Może właśnie przez obrazki, niektóre dosyć zabawne, książka wydaje się raczej pozycją dla amatorów.

"Czy znasz swojego konia" zawiera 44 rozdziały, a każdy z nich jest poświęcony innemu tematowi, ściśle związanemu z jazdą konną, hodowlą i końmi. Może nie są najlepiej rozłożone tematami, ale za to każdy z nich da nam niezbędną wiedzę jeśli idzie o jeździectwo. Dowiemy się więcej o sprzęcie, pracy i harmonii. Książka porusza problem transportu koni, skoków luzem czy rozpoznawania ludzi przez koni. Oczywiście, ta pozycja ma już swoje lata i trzeba mieć to na uwadze (przy sporcie dwie dekady to lata świetlne, wiem),jednak nadal uważam, że pilny uczeń może wynieść z niej dużo więcej, niż z niektórych książek "od podstaw", jakie obecnie są na rynku.

Świetna książka dla wszystkich, którzy chcą inaczej niż „tradycyjnie” spojrzeć na swoją relacje z koniem i chcą zrozumieć, jak konie działają w naturze (...) łatwa do zrozumienia, autorka wyjaśnia zachowanie koni i ich funkcjonowanie w stadzie oraz wyjaśnia różne, często błędnie interpretowane zachowania konia. Z dużych zalet książek, to to, że nie jest ona długa, a przez to zdecydowanie mniej waży i zajmuje miejsca.

Trafiona pod względem formatu jest bardzo praktyczna i można spokojnie ze sobą zabrać ją wszędzie. W odróżnieniu od wielu książek jeździeckich, posiada miękką okładkę, która może nie przetrwa tyle w siodlarni, pod stertą czapraków, ale za to obniżyła cenę książki i jej wagę.

Książka zawierająca głównie swego rodzaju testy. Jeździec/ właściciel konia rozwiązując je może zrozumieć jaki problem leży w psychice wierzchowca, jego naturze, bądź w samym zachowaniu jeźdźca. Osobom, które chcą dobrze zrozumieć to piękne i dumne zwierzę - serdecznie polecam.

• Konie
  • Wszystkie końskie książki świata pl.

Dodaj cytat z książki Czy znasz swojego konia