Economics A Contemporary Introduction

Wydawnictwo: South-West Thomson Learning
biznes, finanse

Taking a just-in-time approach by introducing material just as it is needed to develop an argument, ECONOMIC PRINCIPLES: A CONTEMPORARY INTRODUCTION, Eighth Edition, truly leads by example. In a decidedly non-condescending tone, McEachern assumes that students are already intuitively familiar with many economic concepts through their own life experiences. These life experiences are then explained to students as economic concepts with clear and interesting exposition, relevant case studies, and