Czternaście dni tygodnia

2012-07-31
2012-07-31
978-83-7506-997-6

1964

Początkowo Kalina Nowicka może nie budzić sympatii. Chwilami irytować. Można jej zazdrościć. Ma przecież rodzinę, ciekawy zawód, wysoki status społeczny i wiedzie życie na odpowiednim poziomie. Są tylko dwa „ale” – mąż, który ją zdradza i depresja. Trudno ich zazdrościć! Można być zniesmaczonym wyniosłym zachowaniem Kaliny względem pozostałych uczestników wycieczki, ale jeśli lepiej ją poznamy, okaże się, że bywa empatyczna, zaangażowana w niesienie pomocy innym. Z czasem można ją nawet polubić, zwłaszcza gdy towarzyszy się jej w niecodziennych przygodach podczas przymusowo wydłużonego urlopu. Można się „dać się wciągnąć” w perypetie bohaterki i jej nowych znajomych. Można „dać się pochłonąć lekturze”. Pojawi się wówczas wątek obyczajowy, później uczuciowy, a żeby wzmocnić dramaturgię i dynamikę pojawi się także wątek kryminalny. A co najciekawsze, poszczególne wątki splotą się w spójną, przyjemną w czytaniu całość.
Dodatkowym walorem są postaci drugoplanowe – wyraziste, odzwierciedlające przekrój osobowościowy małych grup społecznych, jakie tworzą uczestnicy wycieczek zagranicznych.
Trzeba przyznać, że ta niewielkich rozmiarów „urlopowa” powieść stanowi całkiem udany debiut. Chętnie sięgnę po kolejne powieści Pani Anety Nawrot.

Książka Anety Nawrot "Czternaście dni tygodnia" jest lekką i odprężającą powieścią idealną wręcz na długi jesienny wieczór przy gorącej herbatce. Autorka przenosi nas do Egiptu gdzie poznajemy Kalinę Nowicką, okulistkę z Częstochowy,która wybrała się za namową swojej psychoterapeutki na wakacje. Jednak w drodze powrotnej okazuje się, że wczasowicze nie wrócą na czas do Polski ze względu na wybuch wulkanu na Islandii, którego pył sparaliżował przestrzeń powietrzną nad Europą. Podczas przymusowego przedłużenia pobytu w kraju piramid Kalina poznaje innych turystów ze swojej grupy oraz problemy z jakimi się borykają. W oko wpada jej Paweł Małecki, architekt z Krakowa, z którym nawiązuje bliższą znajomość. Muszę przyznać, że książka pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji (czasami wręcz niewiarygodnych) oraz nietuzinkowych postaci, namalowanych z humorem, czasem złośliwych a na pewno bardzo ludzkich. W sytuacjach niespodziewanych i kryzysowych ujawniają skrywane pragnienia i namiętności, które czasem zaskakują ich samych. Nie ukrywam, iż przez kilka pierwszych stron nie mogłam znieść narzekań i skarg głównej bohaterki ale zostało to nagrodzone pokazaniem jak Kalina zmienia swe nastawienie nie tylko do współbratymców swej niedoli ale i do całego świata. Polecam choć uprzedzam lojalnie, że książka nie wymaga wysiłku umysłowego.

Grupa, którą polecam i do której zapraszam:

Letnia przygoda z książką.

Lato ma to do siebie, że zaskakuje w najmniej sprzyjających okolicznościach. Zaskakuje przede wszystkim mnogością miłych, literackich doznań, a dzięki temu czas wakacji, urlopu, czy też podróży może mieć jeszcze lepszy smak.

Kiedy na Islandii wybuchł pewien wulkan uporządkowane życie wielu ludzi musiało zostać nagle przewartościowane, urlopy przedłużone, a grupa, której mieliśmy już dosyć po tygodniu miała nam jeszcze towarzyszyć przez kolejny, a może dłużej.

Turyści w Hurgandzie zostali postawieni przed faktem dokonanym nie zdając sobie sprawy, że to, co najlepsze dopiero przed nimi. Ten wyjątkowo długi tydzień nabiera dla Kaliny Nowickiej stopniowo wyjątkowego kształtu i rozciąga się w nieskończoność. Do tej pory starała się mieć wszystko pod kontrolą, jednak kiedyś musi przyjść ten pierwszy raz, gdy to przeznaczenie rozdaje swoje karty. Nudna, nijaka podróż do Egiptu staje się nagle przygodą jej życia z konsekwencjami, których ona sama w najlepszych snach nie mogłaby przewidzieć.

Aneta Nawrot podarowała na te letnie chwile powieść, której jasny blask długo jeszcze po lekturze w umysłach czytelników nie przeminie. Jej „Czternaście dni tygodnia” podają w swej krótkiej w sumie treści sporą dawkę romantycznych uniesień, wątek kryminalny, w który tylko Polacy nie bacząc na ryzyko wchodzą nie mając ku temu żadnego przygotowania i wreszcie lekkość słowa, której nie można się oprzeć.

Zanim jednak przeminie tchnienie egipskiej przygody życiowe rozterki i wybory Marty przyprawią was ponownie o lekki zawrót głowy. Życie bywa podłe, o czym dobrze wiemy. Ludzie się poznają, są ze sobą, jest im dobrze, ale nagle komuś coś uderza do głowy… i wszystko nagle się sypie. A gdy ukochany puścił mnie bokiem trzeba odreagować stawiając wszystko na jedną kartę.

Stąd szalony pomysł zrobienia tego wszystkiego, czego do tej pory u boku ułożonego partnera nie dało się zrobić. Z jakim skutkiem? O tym trzeba przekonać się samemu, jednak sięganie po zakazany owoc nie zawsze daje dobre rezultaty, bo nie zawsze smakuje tak, jak byśmy tego chcieli, ale raz się sparzymy, innym razem ogrzejemy… życie jest kwestią wyborów, również życiowych.

I to również dotyka Martę, bo w ciągłym poszukiwaniu swojego kamyka szczęścia nie zdaje sobie sprawy, że jest on tuż obok, bardzo blisko, na wyciągnięcie ręki. Kamyk, który się do niej uśmiecha od dawna, a ona jakby tego nie zauważa, nie dostrzega, do czasu jednak.

W tej pogodnej, miłej i jakże życiowej formie życie Marty odkrywa przed nami Magdalena Lewecka w swej pełnej radości i uśmiechu książce, „Moja lista szaleństw”. Książce, która od pierwszej do ostatniej strony przynosi szczery, niczym nieskrępowany uśmiech, gdy wraz z bohaterką szukamy jej kamyka szczęścia.

Wspólnym mianownikiem obu powieści jest zarówno ten sam wydawca – Zysk i S-ka Wydawnictwo, jak również letnia pora premiery „Czternastu dni tygodnia” i „Mojej listy szaleństw”. Jednak nie to się tu przede wszystkim liczy, ważny jest radosny, pełen uniesienia i pogody klimat w jaki nas obie wprowadzają zarówno w trakcie, jak i już po lekturze.

http://koominek.blogspot.com - sześćdziesiąt osiem tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Grupa, którą polecam i do której zapraszam:

Letnia przygoda z książką.

Kiedy na Islandii...

Taka sympatyczna, leciutka, malutka powieść, w sam raz na kilka upalnych, letnich godzin (w cieniu!!). Obyczajowa akcja z kryminalną nutką toczy się w Egipcie i dotyczy grupy polskich turystów. Książkę czyta się łatwo, nie wymaga wysiłku umysłowego;)...

lekka przygodowka, dobra na senne popoludnia, dla niewymagajacych.

lekka przygodowka, dobra na senne popoludnia, dla niewymagajacych.

Świetne książka :) Bardzo dobrze się ją czytało :)

Świetne książka :) Bardzo dobrze się ją czytało :)

Książka lekka , nie wymagająca wielkiej wyobraźni od czytelnika. Zostały w niej opisane losy Kaliny - kobiety po przejściach , która próbuje poukładać swoje życie na nowo w Egipcie. Oczywiście nie mogło się obejść bez przystojnego mężczyzny , który namieszał w życiu bohaterki. Denerwujący jest tylko fakt , że polka jedna z uczestniczek wyprawy jest prostytutką. Ale to tak na marginesie

Bardzo lekka i przyjemna lektura na weekend. Można poczuć się jak na urlopie. Polecam na zimne wieczory:)

Na początku książka się wlecze, później robi się ciekawie. Jenak bez szału.

Na początku książka się wlecze, później robi się ciekawie. Jenak bez szału.

Fajna, lekka do przeczytania książka.
Na wakacje w sam raz!

Fajna, lekka do przeczytania książka.
Na wakacje w sam raz!

• Przeczytane 2013
  • Literatura współczesna

Dodaj cytat z książki Czternaście dni tygodnia