Życie codzienne w Tbilisi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Życie codzienne w miastach Orientu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
83-88938-53-3
Gruzja
literatura faktu
Elodie

Tbilisi - stolica Gruzji - to niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju miasto leżące na styku dwóch kultur - europejskiej i orientalnej, na pograniczu trzech wielkich religii świata, goszczące od wieków liczne mniejszości narodowe. Autorka zaprasza na krótki spacer ulicami miasta, gdzie można usłyszeć kilka języków oraz zobaczyć zarówno żebrzących uchodźców jak i biznesmenów ubranych w...

Autorka zaprasza na krótki spacer ulicami miasta, gdzie można usłyszeć kilka języków oraz zobaczyć zarówno żebrzących uchodźców jak i biznesmenów ubranych w garnitury Gucciego. W Tbilisi wszystko jest wyjątkowe...

źródło opisu: http://www.dialog.edu.com.pl

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl

Gracjan Triglav | 2015-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2015

Portret miasta z lat 1999-2003, poznawanego przez autorkę w czasie trzynastu wyjazdów.
Pod kątem literackim nie jest to najlepszy tekst (zwłaszcza pierwsza połowa – opis Tbilisi, handlu i usług... przy ludności i obyczajach jest już nieco lepiej). Przypomina pośpiesznie pisane szkolne wypracowanie: pełno w nim powtórzeń, oczywistości; brakuje szerszego opisu dzielnic, rytmika tekstu też nie jest najlepsza. Te same informacje pojawiają się niekiedy dwa-trzy razy na jednej samej stronie i w różnych częściach książki. Niekiedy czytelnik może odnieść wrażenie że autorce brakuje synonimów. Niepotrzebnie zaznaczane są informacje wynikające z tego co padło wcześniej bądź oczywiste (np. autorka pisze że są w Tbilisi delikatesy, i że towary są tam na półkach, regałach i w lodówkach – może dla przybyszów z obcej planety to ciekawa informacja, że towary nie leżą na podłodze, ale tak się składa że we wszystkich zakątkach świata dobra konsumenckie wystawiane są na jakichś meblach).

Pomimo tego...

Ewa_Chani_Skalec | 2014-06-26

Dorota Parzymies jest prawdziwą fascynatką. Zakochała się w Gruzji i tą miłością dzieli się z nami. W swojej książce nie pominęła chyba żadnego aspektu dotyczącego stolicy tego niesamowitego państwa. Począwszy od historii i położenia geograficznego, prowadzi nas uliczkami Tbilisi, opowiadając o jego kulturze, nauce, zamieszkującej je ludności. Nie zapomina o licznych i ważnych mniejszościach narodowych, językach, które można usłyszeć na ulicach stolicy, straganach pełnych przypraw, kolorowych sosów i świeżych owoców. Oprowadza nas po teatrach, restauracjach i świątyniach. A tych ostatnich jest tu wiele, bo Tbilisi to prawdziwy kociołek, w którym pożywna zupa smakuje zarówno katolikom, prawosławnym, Żydom, muzułmanom, a nawet wyznawcom starożytnego zoroastryzmu. Parzymies nie zapomina jednak i o ciężkich tematach: ciągłych przerwach w dostawie prądu, bezrobociu, ogólnemu załamaniu po rozpadzie ZSRR i wojnie domowej. Przedstawia tradycyjny model rodziny, który nadal jeszcze walczy z...

Sebastian Grochala | 2015-08-25
Asia | 2014-01-27