Zdobycie Konstantynopola

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
La conquete de Constantinople
83-7177-336-6
megiddovl

Relacja z wydarzeń IV wyprawy krzyżowej z lat 1202-1204 i okresu tuż po jej zakończeniu aż do roku 1207. Ton wypowiedzi autora jest wyważony, opanowany, ale i potrafi on zaskoczyć czytelnika dydaktyzmem czy dramaturgią opowieści tak, iż utwór czyta się jednym tchem, mimo powtórzeń i niedoskonałości stylu.

źródło opisu: Od Wydawcy

Proudhon | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Niezwykle ciekawy opis uczestnika kontrowersyjnej IV krucjaty. De Villehardouin szczegółowo opisuję poszczególne etapy podróży od początków formowania się krucjaty we Francji, aż po rok 1207. Samą książkę za sprawą składni czyta się stosunkowo ciężko, lecz mnogość przypisów, odwołań do bibliografii i komentarzy Stanisława Pentka pomagają zorientować się w chronologii jak i bohaterach przedstawionych przez autora(których jest naprawdę sporo). Perła literatury średniowiecznej.