Dokąd zmierza Ameryka? czyli drugie czytanie Tocqueville’a

Wydawnictwo: Politeja
83-7227-902-0
Rafał

Na pobojowisku zimnej wojny - pokrytym zarówno nie uprzątniętymi do dziś gruzami obalonego ustroju, jak i zawiedzionymi nadziejami antykomunistów - pozostało supermocarstwo bez współzawodnika, a więc jak nigdy dotąd w dziejach samotne. Z wojny światowej Stany Zjednoczone wyszły jako pierwsza potęga gospodarcza planety (niemal połowa dochodu narodowego powojennego świata pochodziła z Ameryki!),...

Z wojny światowej Stany Zjednoczone wyszły jako pierwsza potęga gospodarcza planety (niemal połowa dochodu narodowego powojennego świata pochodziła z Ameryki!), lecz wciąż jeszcze karzeł polityczny, nie przygotowany ani do swej czołowej roli, ani do frontalnego starcia z Rosją.
Z tej perspektywy zwycięstwo w zimnej wojnie tym bardziej jawi się wręcz pomnikowo. Nic dziwnego, że wiek XX nazywany jest "stuleciem Ameryki" i zapewne miano to może przejść na stulecie następne.

źródło opisu: fragment książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie