Natychmiastowe Przebudzenie. Nauczanie mistrza zen Hui-hai

Tłumaczenie: John Blofeld, Bon Gak
Wydawnictwo: Miska Ryżu
religia

Zbiór tekstów Hui-hai, w których mistrz zen objaśnia mądrość filozofii Wschodu. Antologia, która z pewnością stanie się ważną pozycją w księgozbiorze każdego adepta zen. Hui-hai był mistrzem współczesnym Huang-po; o jego życiu wiemy niewiele, jednak z całą pewnością był uczniem Ma-tsu, najznakomitszego mistrza zen całej dynastii Tang. To on powiedział, będąc po przeczytaniu niniejszego tekstu...

Hui-hai był mistrzem współczesnym Huang-po; o jego życiu wiemy niewiele, jednak z całą pewnością był uczniem Ma-tsu, najznakomitszego mistrza zen całej dynastii Tang. To on powiedział, będąc po przeczytaniu niniejszego tekstu Hui-hai pod wielkim jego wrażeniem: "W Yueh-chou jest teraz wielka perła; jej blask przenika wszędzie swobodnie i bez przeszkód". "W pewnym sensie obecna praca stanowi uzupełnienie Przekazu Umysłu. Nauczanie Mistrza Zen Huang-po, ponieważ, podczas gdy obaj Mistrzowie zabierają nas do samego serca rzeczy, Huang-po zajmuje się tematem w sposób raczej bardziej ogólny, natomiast Hui-hai odnosi każdą część swojego wywodu bardziej szczegółowo do różnych idei właściwych Mahajanie jako takiej, albo do idei właściwych tej szkole lub innej. Wydaje mi się, że Huang-po ukazuje nam znakomity ogólny obraz środków zmierzających do Celu, natomiast Hui-hai zajmuje się równie znakomicie, lecz bardziej szczegółowo, większością pojawiających się konkretnych trudności. Z tego powodu książka ta, w żadnym wypadku nie będąc mniej interesującą dla przeciętnego czytelnika niż dzieło Huang-po, wzbudzi szczególną uwagę czytelników posiadających szczegółową znajomość różnych form tradycyjnej doktryny buddyjskiej" [ze wstępu Johna Blofelda].

źródło opisu: http://www.miskaryzu.pl/index.php?cont=302

źródło okładki: http://www.miskaryzu.pl/index.php?cont=302

Ramon | 2014-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

W przeciwieństwie do Cichej Iluminacji, Szpiku Mędrców lub Twarzą Do Ściany ta książka jest napisana innym stylem, mniej poetyckim, mniej tajemniczym, a bardziej rzeczowym, konkretnym, lapidarnym. Co nie zmienia faktu, że jest równie bezbłędna.

Roberto | 2015-06-01

To tekst niezwykły też w tym znaczeniu, ze został napisany przez samego mistrza, a nie spisany przez jego uczniów... co jak się domyślacie może stanowić różnicę

ZuB | 2014-08-25
GreenShadow | 2014-05-20