Biuletyn IPN nr 1-2/2011

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historia
Paweł

Głównym tematem „Biuletynu IPN” 1–2 (122–123) 2011 jest opór społeczny wobec stanu wojennego. Rozmowa i większość artykułów ukazuje sztukę niezależną rozwijającą się w tamtym okresie przy kościołach. Ta sztuka podnosiła na duchu, nie pozwalała umrzeć nadziei na zwycięstwo. Wśród wspomnień zwraca uwagę tekst Jana Karandzieja, którego stan wojenny zastał drukującego na powielaczu umieszczonym na… barce.

dodatek – płyta DVD z filmem dokumentalnym: „GRUPY OPORU”.

Spis treści

ROZMOWY BIULETYNU

Pośród armii – muza w Kościele (PDF – 646 KB)
KOMENTARZE HISTORYCZNE

Tadeusz Boruta – Pokolenie ‘80. Niezależne malarstwo młodych w wystawienniczym ruchu przykościelnym
Ks. Jerzy Myszor – Kultura niezależna w Kościele – zagrożenie czy szansa?
Daniel Przastek – Scena bez kłamstw. Teatr w Kościele po 13 grudnia 1981 roku
Ewelina Małachowska – Duszpasterstwa akademickie a kultura niezależna w Kościele
Kazimierz Braun – Świadectwo: spotkanie w przestrzeni etosu służby (PDF – 84,1 KB)
Hugon Bukowski – Żytnia. Kto o tym pamięta?
Hugon Bukowski – Muzeum z podziemną kuchnią
Mariusz Krzysztofiński – Oaza kultury niezależnej
Grzegorz Łeszczyński – Kultura niezależna pod strzechami
Justyna Błażejowska – Zmierzch wydawniczej konspiry
Marcin Maruszak – Miejcie oko na byłych esbeków
SYLWETKI

Gustaw Zemła – Mój Chrystus z Mistrzejowic
Eugenia R. Dabertowa – Duszpasterz, poeta, świadek. Honoriusz Stanisław Kowalczyk OP (1935–1983)
RELACJE I WSPOMNIENIA

Joanna Krzymuska-Mansfeld – W kruchcie
Krzysztof Findziński – „Znak krzyża” – wystawa, której nie było
Anna Łucja Sułek – Na Kanonii
Jan Karandziej – Tak wspominam stan wojenny… (PDF – 75,2 KB)
ROCZNICE

Daniel Boćkowski – Deportacje ludności polskiej w głąb ZSRS (1939–1941)
Negocjacje w Rzeszowie. Z Arturem Balazsem rozmawiają Janusz Borowiec i Bogusław Wójcik
Program na lata. Z Andrzejem Kacałą rozmawiają Janusz Borowiec i Bogusław Wójcik
ZMARLI

Ks. Józef Marecki – Sławomir Radoń nie żyje