1001 wynalazków, które zmieniły świat

Seria: 1001...
Wydawnictwo: Elipsa
technika
IronWoman

Kompendium wiedzy o przełomowych projektach technicznych na przestrzeni dziejów - od koła po odtwarzacz MP3. Książka opowiada historie związane z powstaniem nowych technologii i śledzi ich rozwój od koncepcji do skończonego dzieła. Książka stanowi źródło intrygujących odkryć, a historię świata prezentuje przez pryzmat niezwykłych pomysłów i ich realizacji. To fascynująca opowieść o dziejach ludzkiej przedsiębiorczości i wynalazczości.

Jędrek | 2019-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Prawdziwe kompedium ludzkich wynalazków ułożone chronologicznie począwszy od krzemiennych kamieni sprzed prawie 3mln lat a skończywszy na Wielkim Zderzaczu Hadronów sprzed 11 laty.
Bardzo szczegółowe opisy wynalazków tworzą prawie 1000 stronicową księgę. Mnóstwo fotografii i rysunków wspaniale ilustrują i objaśniają. Opis to często wspaniała historia powstania danego wynalazku. Po dekadzie można by dopisać wiele, które powstały w międzyczasie np. drukarkę 3D czy smartwatch.
Właśnie z tego względu przyszłość tej książki widzę jako indeks do Wikipedii, chociaż trochę mi żal znakomitej formy edytorskiej wydania tej książki.

Dominik | 2017-07-12

Bardzo dobra książka, aczkolwiek mam do niej parę poważnych zastrzeżeń. Brak w niej kilku ważnych wynalazków np. lampy naftowej czy kamizelki kuloodpornej. Rozumiem, że format książki wymusza pewne ograniczenia, ale pominięcie ich jest w pewnym stopniu ignorancją. Niektóre hasła można było ujednolicić np. zamki bębenkowe. Ukazanie kilku różnych wynalazków pod tym samym hasłem nie daje jednoznacznej odpowiedzi, który był pierwszy. Dyskusyjna może być też pisownia niektórych nazwisk np. Stephen Poplawski zamiast Stefan Popławski. Tłumacz mógł zamieścić poprawne nazwisko wynalazcy. Jeśli chodzi o sprawy "techniczne" książki to brak mi w niej twardej oprawy. Dłuższe czytanie jednak będzie mogło poważnie ją zmęczyć.

icemachine | 2014-02-26
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Zalety: Sporo ciekawych informacji. Przyjemna lektura "do poduszki".
Wady: papier kredowy

kasandra_85 | 2013-03-05
Przeczytana: marzec 2013

Zewsząd otaczają nas urządzenia, które ułatwiają nam codzienne życie. Długopis, papier, odkurzacz, garnek, telewizor, komputer… to jedynie kilka rybek pływających w morzu innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu uproszczenie poszczególnych czynności i skrócenie czasu ich wykonywania. Wyobraźcie sobie sytuację, w której by dowiedzieć się co słychać u rodziców, trzeba by przejść na nogach 10 kilometrów. Tak oto, na czynność, która obecnie zajmuje nam dosłownie chwilę (bo przecież można zadzwonić, albo wsiąść do auta i znaleźć się u nich dosłownie w paręnaście minut) poświęcilibyśmy kilka godzin. Nie zastanawia was czasami jakiż to geniusz wymyślił odkurzacz? Dzięki niemu nie musimy już zamiatać podłogi, na kolanach, za pomocą małej miotełki. A co z żarówką, czy też świecą? Dzięki nim możemy wykonywać wiele czynności zarówno za dnia jak i w nocy. Wyobrażacie sobie życie bez tych wszystkich innowacji, których używamy na co dzień?

Książka „1001 wynalazków, które zmieniły świat” to...