Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat

Okładka książki Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat Jack Challoner
Okładka książki Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat
Jack Challoner Wydawnictwo: Publicat popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Elements
Publicat
2016-02-24
2016-02-24
chemia pierwiastki układ okresowy

Układ okresowy pierwiastków jest znany chyba każdemu, kto zetknął się ze szkołą ponadpodstawową. Od pierwiastków nie uciekniemy, otaczają nas z każdej strony, w różnych konfiguracjach i rozmaitych stężeniach. Sami się z nich składamy, zbudowane jest z nich wszystko co widzimy – nawet światło, które pada do naszych oczu musiało „otrzeć się” o jakiś pierwiastek aby finalnie wywołać wrażenie widzenia barwy. Warto więc wiedzieć co nas otacza i jakie ma właściwości, a najlepiej nauka wchodzi do głowy gdy jest podana w sposób przystępny. W taką właśnie popularnonaukową podróż zabiera nas Jack Challoner w swojej książce Pierwiastki, gdzie poznamy nie tylko te najbardziej powszechne cegiełki materii. Autor dołożył starań, aby zebrać informacje, które kryją się za każdym polem zajętym w układzie okresowym – a jest ich póki co 118.

Pełna recenzja książki na stronie:

Książka składa się z wstępu gdzie podsumowana jest podstawowa wiedza na temat budowy atomów, jest to dość użyteczne gdyż później wielokrotnie wraca się do tych informacji,
Następnie KAŻDY pierwiastek jest opisany pod kątem jego budowy, właściwości fizycznych i chemicznych, okoliczności jego odkrycia oraz zastosowań,

Na półkach: , , , , , , ,

WOW!
Ta książka była niesamowita.
Jestem osobą, która uwielbiała w szkole chemię i jak tylko coś jest z nią związane to ja od razu się tym interesuję. I tak było tez z tą książką. Kiedy zobaczyłam ją w zapowiedziach i przeczytałam opis wiedziałam jedno. Musze ją mieć.
Książka jest bardzo interesująca. Zawiera dużo ciekawostek i przystępnej jak i przydatnej wiedzy.
Jestem zachwycona tą książką. Pokochałam ją od pierwszej strony! <3
Gorąco polecam ! ! ! <3

WOW!
Ta książka była niesamowita.
Jestem...

"Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat" to publikacja, która ma na celu w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć nam pierwiastki, pokazać z czego i jak zbudowany jest świat. Mimo iż sam temat pierwiastków do najprostszych nie należy prezentowana publikacja na pewno jest w stanie rozjaśnić nie jedno związane z nim zagadnienie, rozwiać wątpliwości i uprzyjemnić naukę, myślę więc, że warto przyjrzeć się jej bliżej.

Co znajdziemy zaglądając do tej właśnie książki? Otóż w pierwszej kolejności w połączeniu ze spisem treści zamieszczono układ okresowy pierwiastków. Następnie kilka słów wstępu, historii a dalej autor opisuje już oddzielnie każdy z pierwiastków segregując je oczywiście na podstawie zależności i właściwości chemicznych w 18 grupach. Otwierając lekturę w dowolnym miejscu przy omawianym pierwiastków znajdziemy informacje o jego liczbie atomowej, promieniu atomowym, stopniu utlenienia, masie atomowej, temperaturze topnienia, temperaturze wrzenia, gęstości, konfiguracji elektronowej. Poza tymi suchymi faktami autor opisuje ciekawie gdzie znajdziemy dany pierwiastek w przyrodzie, czym jest i czemu służy. Wszystko to wzbogacono ciekawymi ilustracjami i kolorowymi fotografiami.

Grafika książki nie rozprasza czytelnika, jest stonowana i przyjemna dla oka. Tekst główny nadrukowany jest drobną czcionką a dodatkowo uzupełniają go informacje nadrukowane jeszcze mniejszą czcionką więc sięgając po tę książkę trzeba nieźle wytężyć swój wzrok. Mimo to jeżeli ktoś interesuje się chemią lub zwyczajnie szuka pomocy naukowych przydatnych w opanowaniu szkolnego materiału ta lektura okaże się na pewno bardzo pomocna. Zdecydowanie to co znajdziemy na jej kartach wykracza poza szkolne programy. Autor w możliwie przystępny sposób tłumaczy całe zagadnienie ciekawie opowiadając o niezwykłości i różnorodności pierwiastków stanowiących nieodłączny element naszego życia, istnienia wszechświata. Zachęcam do lektury ;)

Świetna książka. Absolutny „must have” dla naukowych hobbystów.
Kupiłem dodatkowe 3 egzemplarze na prezenty ;]

Świetna książka. Absolutny „must have” dla naukowych hobbystów.
Kupiłem dodatkowe 3 egzemplarze na prezenty ;]

• Popularnonaukowe
  • 0 - Rok 2018
  • Dla Krzysztofa
  • Do przeczytania - literatura popularnonaukowa (chemia, fizyka, astronomia, matematyka)

Dodaj cytat z książki Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat