Sinobrody

Tłumaczenie: Maria Bujnicka
Wydawnictwo: Akapit
Blaubart
Anna

Powieść o młodej, przepięknej dziewczynie, która jest sierotą. Młoda dziewczyna musi poradzić sobie w niezwykle trudnych warunkach.

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Lekka książka, szybko się czyta. Z początku myślałam, że fabuła będzie mieć wiele wspólnego z Jane Eyre. Jednak mile się rozczarowałam. Książka może odrobinę naiwna, ale trzeba pamiętać kto ją napisał i w jakich czasach żył. Polecam wstęp do tego wydania opowiadający o samej autorce.

eduko7 | 2014-05-31
Przeczytana: 17 listopada 1990

Czy Astrid znajdzie spokój w Różance? Jak ułożą si jej relacje z nowym pracodawcą i jego rodziną? Czy plotki o tytułowym Sinobrodym okażą się prawdziwe?
Przyznam, ze książka trochę mnie zaskoczyła wątkami indyjskimi. Tym bardziej, że wiedza autorki na temat kultury Indii wydaje się dość ograniczona. Po przeczytaniu wcześniejszych powieści te autorki spodziewałam się czegoś innego.

boziaczek | 2012-07-06

Bardzo mi się podobała. Nie jest to typowy romans, czyta się szybko.

renavera | 2016-12-14

Terapia odmóżdżająca. W książkach tej autorki najbardziej fascynują mnie opisy wnętrz, na przykład takich gabinetów:

Astrid nieśmiało przestąpiła próg dużego gabinetu. Był to pokój przestronny, utrzymany w tonie ciemnym i poważnym. Przy ścianach stały
wysokie, szerokie półki, od dołu do góry zastawione książkami. Na stoliku piętrzyły się stosy pism i broszur. Przed jednym z okien stało ustawione w poprzek ogromne biurko, zawalone papierami. Gabinet ten
przywodził na myśl pracownię jakiegoś dyplomaty.

Harald Rodeck wszedł do swego gabinetu. Był to bardzo duży pokój o
trzech oknach, utrzymany w tonie ciemnym i poważnym. Urządzenie
jego stanowiły ciężkie rzeźbione meble z drzewa dębowego. Granatowe
zasłony przy oknach i drzwiach nie łagodziły poważnego wrażenia, jakie
wywierał gabinet. Jedynie wspaniały, puszysty perski kobierzec rzucał
barwną plamę w to posępne otoczenie.
Przed środkowym oknem stało ogromne biurko. Doktor Rodeck podszedł
do biurka. Zagłębił się w fotelu i wsparł...

Dorota Partyka | 2012-08-17
Przeczytana: sierpień 2012

Nie jestem typem czytelnika, który pochłania jedynie ambitną literaturę, a tę mniej wyszukaną - przekreśla. Nie wstydzę się też tego, że od czasu do czasu lubię poczytać sobie romanse. Co więcej, uważam, że wśród tego gatunku możemy znaleźć naprawdę przyjemne, choć najczęściej przewidywalne czytadełka, takie baśnie dla trochę starszych dziewczynek, do których się zaliczam, napisane może nie z nie wiadomo jakim polotem, ale jednak na swój sposób interesujące. Piszę to wszystko dlatego, by pokazać, że moje słowa, które za chwilę przeczytacie, nie są spowodowane uprzedzeniem do tego rodzaju literatury, ani też wygórowanymi oczekiwaniami względem niej.

Autorka Sinobrodego nie była mi wcześniej znana. Hedwig Courths-Mahler (na okładce czytanej przeze mnie powieści widnieje pierwsza litera polskiego odpowiednika jej imienia - Jadwiga) była Niemką. Urodziła się w 1867 r. w Nebra (Unstrut), a zmarła w 1950 r. w Rottach-Egern. Napisała czterdzieści dwie książki (tylu się przynajmniej...

czarny__aniol84 | 2012-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Książka do której wracam jak bumerang mimo jej niedostatków

Halina | 2017-10-28
ewa | 2017-05-03