Farsa panny Heni. Czarny Bóg

romans, przygoda
klasyka
dorota_eulalja

W książce znajdują się dwa opowiadania Rodziewiczówny: "Farsa panny Heni" i "Czarny Bóg".
"Farsa panny Heni": historia młodej dziewczyny, która chce robić karierę śpiewaczki i młodego chłopaka, który chce spłacić dług swojego ojca, tym samym zmazać plamę z jego honoru. Jak połączą się losy tych młodych ludzi, przeczytajcie sami.

Nelyt | 2016-09-01
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Dwa opowiadania. Tak naprawdę nie wiem jakim cudem znalazły się w jednej książce. "Farsa panny Heni" to taki typowy romans z happy endem. Natomiast "Czarny Bóg" to zupełnie inny kaliber.
"Farsę..." czytało mi się przyjemnie, chociaż była bardzo przewidywalna. To opowieść o nierozgarniętej pensjonarce, która chcąc uwolnić się spod skrzydeł stryja wychodzi za pierwszego napotkanego człowieka. Takiego zakończenia spodziewałam się od pierwszych stron.
"Czarny Bóg" opowiada o grupce studentów podczas zaborów. Każdy innej narodowości, studiują różne kierunki i mają różne charaktery, lecz łączy ich jedno - bieda. Opowiadanie pokazuje socjalistów, a bardziej komunistów jeszcze przed rewolucją. Z czego wiele z przedstawianych wydarzeń przez autorkę sprawdziło się w niedługim czasie.

ira | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rodziewiczówna znowu mnie zaskoczyła.
O ile "Czarny Bóg" jest dla autorki dość typowy, o tyle "Farsa panny Heni" nie ma w sobie krzty moralizatorstwa.
Na początku jest co prawda honorowy dług, który szlachetnego młodzieńca zmusza do ofiary, ale potem wszystko szybko idzie nie tak - zwrot długu okazuje się w sumie niepotrzebny, ofiara nie taka ciężka, mars na czole ustępuje uśmiechowi.
Przezabawny stryjaszek - fan kapeluszy i sama panna Henia, śpiewaczka, która wbrew nurtowi w literaturze tego typu nie jest kobietą upadłą, której szansa na szczęście zostaje przekreślona na zawsze; nie spodziewałam się, krótko mówiąc, takiego podejścia do sprawy i takiego zwrotu akcji.
Rodziewiczówna po raz kolejny dała mi dowód rozumnego feminizmu. :)

zlatawiecz | 2015-12-07
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audio-booki
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Cudo, prawdziwe cudo - jeszcze się śmieję na sama myśl. "Farsa panny Heni", choć nie podobna do innych książek Rodziewiczówny, jest zdecydowanie warta zachodu. Mimo że pisarka ponawia schematy postaci, zwłaszcza jeśli chodzi o głównych bohaterów- to budzą oni niezmiennie sympatię i nie powodują nudy. Postacie grające nową "sztukę" Rodziewiczówny bezsprzecznie powodują, że czytać się najzwyczajniej w świecie chce, albo jak w moim przypadku słucha.

Polecam

P.S. Opinia dotyczy wyłącznie "Farsy...", gdyż "Czarnego boga" jeszcze nie dorwałam.

jasmina | 2013-01-31
Przeczytana: 2013 rok

Czytałam tylko "Farsę panny Heni", można się pośmiać.

Renia | 2013-09-10
Przeczytana: sierpień 2013

Rzeczywiście można się pośmiać i odprężyć.

Mateusz | 2016-09-30
Przeczytana: 01 października 2016