Cierniowy szlak

Tłumaczenie: Elżbieta Dobrzańska
Wydawnictwo: Akapit
Glückshunger
dona

Regina Volkmar po śmierci swojej matki, która przed laty uciekła z domu z aktorem, wraca do dziadka, radcy Schrötera. Ten przyjmuje ją z miłością i tylko głęboka niechęć siostry matki, Ludwiki, zakłóca rodzinną atmosferę. Ciotka Ludwika jest brzydką starą panną, szaleńczo zakochaną w skarbniku miejskim, Kirchnerze. Ten młody jeszcze człowiek asystuje Ludwice z racji jej majątku. Wkrótce...

Ciotka Ludwika jest brzydką starą panną, szaleńczo zakochaną w skarbniku miejskim, Kirchnerze. Ten młody jeszcze człowiek asystuje Ludwice z racji jej majątku. Wkrótce adorator ciotki zakochuje się w młodej i pięknej Reginie, która odrzuca jego deklaracje, ponieważ jest zakochana w młodym architekcie.
Ludwika odczuwa chłód Kirchnera wobez siebie i całą winą obarcza Reginę. Zawiedziona miłość i kompleksy wynikające z braku urody doprowadzają Ludwikę do obłędu i rozpaczliwego czynu: strąca Reginę w przepaść starego kamieniołomu. Los jest jednak łaskawy dla ofiary: gęste krzewy i ciernie zatrzymują ciało.
Gwałtowna burza, deszcz i pioruny towarzyszą poszukiwaniom Reginy - w końcu z opresji ratuje ją Gerhard, jej ukochany.

Agnieszek | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Polecenie brzmiałoby:
Napisz opowiadanie o spotkaniu osieroconej dziewczyny z ludźmi, którzy nie mają o jej istnieniu pojęcia. Wśród bohaterów umieść nobliwego dziadka, jego zgorzkniałą córkę, wierne małżeństwo służących i ich przysposobionego syna. Skup się na życiu rodzinnym i uczuciowym, nie skąp blasku oczu, westchnień i kurtuazji mężczyzn...
O!

Ogólne rzecz biorąc: dość sympatyczny protoplasta harlequinów.

eduko7 | 2014-05-27
Przeczytana: 08 sierpnia 1993

Czy po śmierci matki Regina znajdzie ukojenie w domu dziadka? Jak ułożą się jej relacje z ciotką? Czy uda się rozwiązać problem źle ulokowanych uczuć? A może dojdzie do tragedii... Te pytania i wątpliwości towarzyszą czytelnikowi "Cierniowego szlaku". Jednak, zgodnie z tym, do czego przyzwyczaiła nas Autorka w swoich wcześniejszych powieściach, wszystko dobrze się kończy.

karolciahoga | 2016-02-14
Fantasmagoria | 2015-05-18