Zgłosuj na książki roku 2017

"A nie przywykniesz - zdechniesz"

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
łagry, II wojna światowa
Rudość

Juliusz Hollenberg (Horecki) urodził się w 1925 roku w rodzinie inteligenckiej. Pierwsze dni po wybuchu II wojny światowej spędzone w rodzinnym mieście Lublinie, ewakuacja na wschód, pobyt we Lwowie, deportacja na Syberię, praca w obozie na Uralu, tułaczka po Północnej i Środkowej Azji, powrót do kraju w mundurze Wojska Polskiego - to kolejne etapy jego wojennej odysei. Po wojnie ukończył studia, pracował w budownictwie i Polskiej Akademii Nauk. Po marcu 1968 wyemigrował do Szwecji.
Wspomnienia obejmujące lata 1939-1943, choć spisywane wiele lat później, zachowują autentyzm przeżyć naocznego świadka wydarzeń. Są zarazem odbiciem refleksji kilkunastoletniego chłopca, który nawet w tragicznych sytuacjach odnajdywał elementy upragnionej przygody.

źródło opisu: PIW, 1993

źródło okładki: www.kroliczajama.pl