Na polach i na łąkach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
A la campagne
flora i fauna
Bacha85

Na 2 ha łąki żyje średnio 5-12 milionów dżdżownic. Ślimak winniczek porusza się z szybkością 7 cm/min. Pająk krzyżak wykazuje talent do geometrii. Padalec, kuzyn jaszczurki zielonej. Kret potrafi odsunąć 6 kg ziemi w ciągu 20 minut. Zając może biegać z szybkością 90 km/h i wykonywać ponad 3-metrowe skoki. Biedronka pochłania około 40 mszyc dziennie

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie,1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2017-04-15

Książka dla osób, które chcą dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o wybranych zwierzętach, które występują na polach i na łąkach. Wybór gatunków i grup gatunków jest trafny. Książka nie jest nudna, wręcz przeciwnie. Jest interesująca i świetnie ilustrowana w dodatku.
Autorem tekstów o zwierzętach i krótkiego wprowadzenia na początku książki jest Michel Cuisin. Autorem ilustracji jest Carl Brenders. Książka jest po brzegi wypełniona znakomitymi ilustracjami na wysokim poziomie. Jakie zwierzęta zostały ukazane i opisane w tej książce? Już odpowiadam. Są to w kolejności: motyle, krety, gawrony, czajki, badylarki, sroki, gąsiorki, ryjówki, skowronki, łasice, pójdźki, biedronki, stonki, szpaki, chrabąszcze, zające szaraki, kląskawki, pająki, winniczki i pomrowiki, dżdżownice, ropuchy, padalce. Jak widać ze spisu, czasem opisany jest jeden gatunek, a czasem kilka lub ogólnie cała grupa gatunków.
Polecam książkę. Seria "Tajemnice zwierząt" to skarbnica wyjątkowych książek o...

książek: 2056
Octopus | 2016-02-02
Przeczytana: 1993 rok

lato - łąka porośnięta tylko trawą, czy puste pole - to pozory, tam toczy się intensywne życie, mnóstwo ciekawych żyjątek skrywa się przed naszymi oczami - owadów, stawonogów, mięczaków oraz ssaków

Jako dziecko do książek z serii Tajemnice zwierząt zaglądałam bardzo często, nie czytałam ich od deski do deski, ale przeglądałam i wracałam co rusz. Teraz, świeżo po lekturze powiem tylko tyle, że czyta się ją dobrze, informacje w niej zawarte są zwięzłe i klarowne, w sam raz by mógł je przyjąć młody i chłonny umysł. Choć znalazłam jeden mały błąd,nazwa gawrona była używana zamiennie z nazwa kruka, a przecież to dwa różne gatunki. Gawron: Corvus frugilegus i kruk: Corvus corax, jeden żyje w grupach na polach, drugi jest leśnym samotnikiem. Charakterystykę kruka, podano we wzmiance o czarnowronie (Corvus corone coronee), ten jednak, podobnie jak wrona siwa jest mieszkańcem pól.

Marian86 | 2017-09-12
Przeczytana: 2017 rok