Węzły wojny

978-83-7506-509-1
wojna, opowiadania, kolbe, fakty
literatura faktu
Franciszek

Węzły wojny to zbiór opowieści, splotów ludzkich dramatów. To życie jednostek uwikłanych w powojenną rzeczywistość, potwornie naznaczoną horrorem II wojny światowej. To historia pracowników muzeum w Brzezince, którzy na co dzień pracują w miejscu przesiąkniętym ludzką krwią i tragedią. To nieprawdopodobna opowieść o człowieku, który po 1945 roku okopał się w puszczach na południu Polski, wciąż wierząc, że trwa wojna. To dzieje republiki pińczowskiej, która w latach wojennych wywalczyła zupełną niepodległość od okupującej Polskę III Rzeszy. To losy Ludwika Kalksteina-Stolińskiego, zdrajcy, który sprzeniewierzył się propolskim tradycjom rodowym. To wreszcie historia księdza Maksymiliana Kolbego, który oddał swoje życie za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka.

Karo | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Historia, która nie ma końca. Ciekawe spojrzenie na to, co wydarzyło się w Polsce, na to, jak wszystko lubi się zapętlać. Na to, że nie da się powiedzieć, że coś jest czarne, lub białe. Zawiłość losów ludzkich. Świetny reportaż "Wydanie św. Maksymiliana w ręce oprawców" trzyma w napięciu i ciekawości. Oburza rola Wajdy i Waltera (autorytetów 2014 r.!), a zarazem podkreśla ciągłość historii. Przeraża ile zła może czynić jeden człowiek, ale i napawa podziwem postawa choćby Kolbego - człowieka modlitwy za swych wrogów, prześladowców, za swoich Judaszów. Węzły wojny... zadziwiające węzły.

Cava | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Jeśli spodziewasz się prostej historii o życiu, walkach, miłościach i przygodach, kilku ludzi w czasach II wojny światowej, to lepiej odłóż książkę na miejsce. Kąkolewski to mistrz reportażów, zaangażowany do głębi w to, co robi, materiałów do książki szukał kilka dekad, w czasie pisania miał wiele zagwozdek, z czym nie kryje się i wyjawia to w kilku momentach. Zaznaczam "mistrz reportażów". Reportaż jest tu słowem-klucz. To nie nowelka, to reportaż, nie ma to być lekka opowiastka do przeczytania jednym tchem w trwodze o ulubionych bohaterów. Zmusza do myślenia, fakt, momentami trudna, bo trudnego do opisania tematu podjął się autor, ale w fantastyczny sposób splótł w jedno tak wiele ludzkich żyć, tworząc "Węzły Wojny" i należy mu się za to spore uznanie.

GregoryPek | 2011-09-18
Przeczytana: 18 września 2011

Książa warta jest przeczytania dla osób interesujących się tą tematyką. Może niektóre z opowiadań będą takie monotonne jednakże większość wciąga tak iż nie można się oderwać od niej.

Juta | 2011-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2011

Z wielkim trudem przeczytałam. Książka podzielona na kilka opowieści. Jedne wciągają, inne są po prostu ciężko opisane i z trudem je czytałam. I tak w kółko. Męczyły mnie te momenty, a wolałabym tą książkę przeczytać jednym tchem, gdyż lubię tę tematykę.

Kuba | 2016-09-29
Przeczytana: 28 października 2016