Czerwony bunt. Jedenaście tragicznych dni na pokładzie pancernika Potiomkin

978-83-240-1347-0
Potiomkin, Rosja, marynarze
literatura faktu
Pistacia

Na początku XX wieku pancernik „Potiomkin” – duma rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – był jednym z największych okrętów świata. Gdy jego licząca ponad 700 marynarzy załoga podniosła bunt, w jej rękach znalazła się potężna broń. Skalę wydarzeń z 1905 roku porównać można jedynie do buntu na pokładzie łodzi podwodnej wyposażonej w broń atomową. O ile jednak Polowanie na Czerwony Październik to literacka fikcja, o tyle w Czerwonym buncie Neal Bascomb opowiada prawdziwą historię.
Bunt marynarzy „Potiomkina”, którzy postawili wszystko na jedną kartę, był zapowiedzią nadchodzących w Rosji zmian. Kiedy na maszt wciągnięto czerwony sztandar rewolucji, imperium musiało kontratakować. Przeciwko pancernikowi wystawiono całą flotę, która rozpoczęła dramatyczny pościg po Morzu Czarnym. Trwająca jedenaście dni rebelia w przyszłości stać się miała symbolem rewolucji, a za sprawą filmu Eisensteina – legendą.
Bascomb nie tylko w zapierający dech w piersiach sposób relacjonuje to, co działo się na pokładzie „Potiomkina” i pościg za nim, ale wprowadza nas na dwór cara Mikołaja II. Efekt ogromnej pracy badawczej w radzieckich archiwach połączony z wartką i pełną zaskakujących zwrotów akcji narracją sprawiają, że Czerwony bunt to książka, którą trudno odłożyć na bok.

[opis wydawcy]

| 2012-12-25

Książka wydana jest w serii wydawnictwa Znak. Jak do tej pory wszystkie które z niej przeczytałem były ciekawe i niezwykle wciągające. Autorzy okazują w nich historie w bardzo ciekawy i zrozumiały sposób. Nie inaczej jest w Czerwonym buntem.
Neal Bascomb kolejny raz udowodnił że potrafi z niezwykła świeżością opowiadać o wydarzeniach które wydawać się mogło dobrze już znamy i wiele o nich słyszeliśmy. O wypadkach na pancerniku Potiomkin słyszeli niemal wszyscy jednak chyba nie w takiej barwnej postaci. Autor na podstawie wielu materiałów źródłowych napisał świetną książkę, którą czyta się równie dobrze jak powieś wojenno-szpiegowską. Temat jest ujęty bardzo obszernie jednak w sposób niezwykle przyswajalny i strawny. Mamy prolog i popis sytuacji w Rosji za panowania caratu oraz podstawy które doprowadziły do buntu. Dalej w niemal epicki sposób opisana jest cała historia Potiomkina i wydarzen mających na nim miejsce wraz z zakończeniem jego żywota i opisem rożnych dalszych...

Robert | 2015-08-13

Świetnie napisana książka o buncie na pancerniku "Potiomkin ".Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Autor barwnie opisuje zarówno nastroje wśród załogi zbuntowanego pancernika,jak i to co tym sądziła o tym opinia publiczna na całym świecie. Równolegle śledzimy co działo się w tym czasie na dworze cara, Mikołaja 2.Bardzo wciągająca lektura.

jdm | 2013-07-07
Na półkach: 2013, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2013

cóż mogę napisać...Naprawdę warto, się zapoznać z historią naprawdę dzielnych ludzi, walczących o lepsze jutro dla siebie i swoich rodaków, którzy z bolszewikami nie mieli nic wspólnego....POLECAM...

kropkabordo | 2012-07-18

Czytałam z zapartym tchem. Jako fance historii, nie przeszkadzało mi, że tu została ona trochę sfabularyzowana. Uznałam to za zaletę tej książki.

irman | 2016-10-15
Balcar | 2015-08-30