Wielka czystka

Tłumaczenie: Adam Ciołkosz
Wydawnictwo: Czytelnik
Hexensabbat
Jazir

"Wstrząsające wspomnienia wybitnego austriackiego fizyka-inżyniera i naukowca, który w latach trzydziestych, kierowany pobudkami ideowymi, podjął pracę w ZSRR. Weisseberg, jedna z ofiar tzw. Wielkiej Czystki, aresztowany w 1937 r. przeszedł przez więzienia w Charkowie, Kijowie i Moskwie, aż do chwili, kiedy 5 stycznia 1940 r. na moście w Brześciu nad Bugiem przekazany został przez oficerów NKWD w ręce Gestapo. Autor spędził w Związku Radzieckim 6 lat na wolności i 3 w więzieniu : dobrze poznał system stalinowski od zewnątrz i od podszewki. Stoczył on wspaniały i w rezultacie zwycięski pojedynek ze swoimi inkwizytorami, którego opis znajdujemy we wspomnieniach. Książka jest jedną z klasycznych już pozycji dotyczących losu europejskich komunistów przebywających w ZSRR w latach stalinowskiego terroru i represji".

źródło opisu: Czytelnik, 1990

źródło okładki: http://www.antykwariat.nepo.pl