Obalanie mitów i stereotypów. Od Jana III Sobieskiego do Tadeusza Kościuszki

Wydawnictwo: Bellona
historia
Getos

Krytyczne spojrzenie na historię Polski w XVII i XVIII w. Próba odbrązowienia postaci króla Jana III Sobieskiego i Tadeusza Kościuszki przy równoczesnym doszukiwaniu się dobrych stron władania Polską przez saską dynastię Wettinów. Interesująca próba obalenia utrwalonych w historiografii i stereotypowych ocen działalności wybitnych postaci u schyłku pierwszej Rzeczpospolitej.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

pszemeksz | 2019-08-19
Przeczytana: 2016 rok

Autor książki podjął próbę obalenia głęboko zakorzenionego w świadomości Polaków obrazu Rzeczpospolitej w XVII i XVIII wieku. Częściowo odniósł na tym polu sukces. Bardzo dobrze udało mu się "zdemaskować" Sobieskiego, który miał wiele za uszami i wcale nie był tak wspaniały, jak się go powszechnie przedstawia. Dużo gorzej wypada alternatywna ocena dynastii Wettinów oraz Tadeusza Kościuszki. Więcej tam jest opinii niż faktów. Niemniej jednak warto sięgnąć po ten tytuł, ponieważ jest on jednym ze stosunkowo niewielu, które zawierają krytyczne spojrzenie na historię Polski.

Literatura Dawna | 2019-02-01

Autorzy rozpoczynają obalanie mitów i stereotypów od Jana III Sobieskiego, a dokładnie polemizują z biografią wielkiego wodza napisaną przez profesora Zbigniewa Wójcika. Według autorów Jan III Sobieski, ulegał wpływom dwóch kobiet: Ludwiki Marii oraz Marii Kazimiery. Jego chora obsesja w walce z Turkami nie wpłynęła dobrze na losy państwa.

Zaś August II Mocny swój przydomek otrzymał, ze względu na cechę charakteru, a nie tylko na cechę fizyczną. Złe opinie na temat Sasów to propaganda pruska.

Konstytucja 3 Maja i jej ustanowienie. Politykę Sejmu Wielkiego nie wykorzystano w 100%. Uchwalenie Konstytucji zostało przyśpieszone. Zamiast 5 maja przyśpieszono na 3 maja. Kapitulacja króla spowodowała zmarnowanie wysiłku Sejmu Czteroletniego.

Na zakończenie autorzy pochylają się nad publikacją Profesora Wacława Tokarza, na temat Tadeusza Kościuszki. Podpisanie przez Kościuszkę przysięgi wierności carowi Pawłowi I, historia ten krok ocenia negatywnie. Pomimo, że był wodzem narodu, nie...

Krzysztof | 2018-02-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 21 lutego 2018

Książka obalająca rozpowszechnione mity na temat postaci z historii Polski. Książkę czyta się bardzo dobrze (może poza fragmentem dotyczącym architektury w czasach saskich, ale to może wynikać z mojej osobistej niechęci do tej tematyki). Ta pozycja zdecydowanie otwiera oczy na tematy, które na lekcjach historii są pomijane lub wręcz przekręcane. Po przeczytaniu tej książki nasz stosunek do Jana III Sobieskiego, czy obu Augustów może ulec zmianie.
Książka zdecydowanie warta przeczytania, zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z historią jak i tych, którzy przeczytali już trochę więcej;)
Polecam!!!