Boreml 1831

Bellona
2010-01-01
2010-01-01
historia bitwy wojny Powstanie Listopadowe

Okładka książki Obalanie mitów i stereotypów. Od Jana III Sobieskiego do Tadeusza Kościuszki Dariusz Ostapowicz, Sławomir Suchodolski
Obalanie mitów... Dariusz Ostapowicz,...

Na półkach: , , , , , ,

Książka traktuje o raczej peryferyjnych wydarzeniach powstania listopadowego na zajętych w tym czasie przez Rosjan polskich Kresach. Jest ona po części krótką historią tego powstania na terenach poza Kongresówką – po części można ją potraktować jako kontynuację historii korpusu generała Dwernickiego aż do jego internowania w Galicji.

Ostapowicz nie zastrzymuje się w narracji na upadku powstania na jesieni 1831, lecz śledzi również losy kresowych powstańców na emigracji. Sporo pisze o „piekiełku” polskiej emigracji we Francji i w innych krajach Europy Zachodniej. Równocześnie ma się jednak wrażenie, że autor przedobrzył. „Boreml” to książka, która absolutnie nie nadaje się dla początkującego czytelnika, ponieważ wymaga ona sporej znajomości realiów społeczno-politycznych opisywanych czasów. Czyta się całość nieco jak pracę doktorską, w której doktorant nie musi przecież promotorowi tłumaczyć podstaw „who is who” powstania listopadowego. Przeciętny czytelnik serii „HB” takiego wprowadzenia jednak oczekuje, jeśli dany tomik ma mu sensownie służyć.

Ponownie okazuje się, że kampanie roku 1831 nie znalazły w wydawnictwie Bellona swojego Kukiela czy Tokarza – autorów, którzy potrafili w fascynujący sposób pisać o tych dramatycznych wydarzeniach.

Facyt: Stylistycznie przyciężkawa pozycja serii, traktująca w znacznej mierze nie tyle o kampanii Dwernickiego na Wołyniu, lecz o wszelakich innych próbach zrywu powstańczego na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Ostapowicz nie zastrzymuje się w...

Przyjemnie napisana i lekko się czyta, zwłaszcza tło polityczne, ale niestety po lekturze pozostaje wrażenie ślizgania się po temacie. O całej wyprawie wołyńskiej Dwernickiego jest tu zaledwie ok. 30 stron na 240, o samej bitwie dosłownie 8 stron zapełnionych dość beznamiętnym opisem. Więcej jest o powstaniu na Ukrainie, niestety działania partyzantów podane są w formie wyliczanki lub w telegraficznym skrócie. Nie jest to zła książka, ale chyba można było zrobić to lepiej i bardziej szczegółowo. Szkoda, że tym tematem nie zajął się Tomasz Strzeżek.

dobrze napisane w klasycznym stylu "historycznych bitew"

dobrze napisane w klasycznym stylu "historycznych bitew"

Solidna robota, chociaż nie porywa.

Solidna robota, chociaż nie porywa.

• Historyczne Bitwy
  • Polska
  • historia
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)
  • Historyczne bitwy

Dodaj cytat z książki Boreml 1831