Sztuka. Przewodnik

978-83-7758-132-2
sztuka, przewodnik, malarstwo
sztuka
jagarkar

W książce dzieła sztuki zostały połączone w grupy tematyczne, dzięki czemu czytelnik może zobaczyć, jak odmienne było spojrzenie malarzy na te same dziedziny życia, przyrodę i jej zjawiska w różnych epokach. Takie ujęcie umożliwia poznanie stosunku do różnych spraw oraz systemu wierzeń i wartości uznawanych przez artystów na przestrzeni dziejów. Książkę można przeglądać i czytać w sposób...

Książkę można przeglądać i czytać w sposób dowolny, wybierając kolejność rozdziałów według własnych upodobań.

· Życie ludzkie: narodziny, seks, śmierć, emocje
· Praca
· Autoportrety artystów

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: www.muza.com.pl

Aksamitt | 2015-02-04

Jak zaznaczono na okładce jest to informator o malarstwie, czyli dużo obrazków, a niewiele treści. Oprócz tej odnoszącej się jako podpis przy każdej ujętej przez autora przewodnika reprodukcji, istnieje również krótki wstęp do każdego z cykli tematycznych jakie został tutaj wyodrębniony.
W większość książek o malarstwie dominuje porządek chronologiczny, tymczasem tu spotykamy się podziałem według zagadnień tematycznych. Obserwujemy ten sam motyw w różnym ujęciu malarskim przedstawiany poprzez wieki, w różnych stylach. Dziesięć głównych cykli jest na tyle szeroka w gamie tematycznej, że wyodrębnione są dalej kolejne jej elementy, co daje szeroki wachlarz przedstawionej tematyki.

Niestety nie jestem na tyle obeznana ze sztuką żebym umiała każdy obraz zaklasyfikować do nurtu jaki prezentuje, a tego autor poskąpił przy opisie, co trochę dziwi, jak na książę, w której wyodrębnia się setki obrazów dając niewiele charakterystyki. To trochę tak jakby wrzucić wszystko do jednego wora,...

Lizawieta | 2017-01-28
panikot | 2012-07-25