Ta kobieta. Wallis Simpson

That Woman
978-83-240-1716-4
kobieta, władza, Wallis Simpson
Booka

Autorka największego skandalu obyczajowego XX wieku. Kobieta, dla której król zrezygnował z tronu. Bohaterka obsypanego Oscarami filmu Jak zostać królem! Nazywana przez królową Elżbietę „tą kobietą”, nie była ani ładna, ani szczególnie błyskotliwa. Oskarżana o bycie czarownicą, kobietą lekkich obyczajów, nazistowskim szpiegiem. Dwukrotna rozwódka, która, jak głosili łowcy sensacji i...

Autorka największego skandalu obyczajowego XX wieku.

Kobieta, dla której król zrezygnował z tronu.

Bohaterka obsypanego Oscarami filmu Jak zostać królem!

Nazywana przez królową Elżbietę „tą kobietą”, nie była ani ładna, ani szczególnie błyskotliwa. Oskarżana o bycie czarownicą, kobietą lekkich obyczajów, nazistowskim szpiegiem. Dwukrotna rozwódka, która, jak głosili łowcy sensacji i plotkarze, zahipnotyzowała księcia i doprowadziła do jego abdykacji.
A może były to jedynie podszepty twórców politycznej intrygi, którym zależało na odsunięciu Edwarda VIII od władzy?

Czy Wallis Simpson rzeczywiście chciała poślubić króla króla, czy była jedynie pionkiem w politycznej rozgrywce?
Anne Sebba, posługując się nieznanymi listami i wywiadami, niepublikowanymi dotąd materiałami, a nawet docierając do prywatnych notatek króla Jerzego VI, pokazuje po raz pierwszy w Polsce tę kobietę i rzuca nowe światło na tę niezwykle skomplikowana i urzekającą postać.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: www.znak.com.pl

onika | 2012-10-30
Na półkach: Portrety
Przeczytana: październik 2012

Wszystkie opisy romansu Wallis Simpson i Edwarda VIII z jakimi do tej pory się spotykałam, koncentrowały się głównie na tym, że to "zła kobieta była", która omotała księcia i zmanipulowała go. Ta biografia jest jednak inna. Przedstawia Wallis jako kobietę, która borykając się z wieloma przeciwnościami losu, chce żyć takim życiem, jakie sobie wymarzyła. Z kolei Edward jest pokazany jako dość żałosny człowieczek, który mimo wychowywania go na króla Imperium Brytyjskiego, nie miał żadnych predyspozycji, by nim zostać. I ta dwójka pogubionych ludzi, którzy nad wszystko przedkładają własną wygodę spotkała się...I ruszyła lawina, której żadne z nich nie umiało zatrzymać. Sytuacja ich przerosła, a ponieważ oboje mało liczyli się z innymi ludźmi, zrazili do siebie prawie wszystkich, którzy mogli chcieć im pomóc. Myślę, że w tym układzie to Wallis miała większego pecha, że poznała księcia. I choć nie była krystalicznie czystą osobą, to mimo wszystko mi jej żal i podziwiam w pewnym sensie...

Joanna | 2012-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Edward VIII, późniejszy książę Windsoru i jego małżonka Wallis Simpson to para, która wywołała największy skandal obyczajowy XX wieku.
Anne Sebba na podstawie źródeł historycznych, listów, publikacji, autoryzowanych biografii odtworzyła postać Wallis dokonując próby sportretowania księżnej jako kobiety oraz kontrowersyjnych relacji łączących ją z Edwardem VIII.
Pochodząca z typowej amerykańskiej rodziny w Pensylwanii, osierocona w dzieciństwie przez ojca ( zmarł na gruźlicę) Wallis wraz z matką szybko zaznała gorycz borykania się z problemami finansowymi i osamotnieniem. Z biografii wynika, że już stosunkowo wcześnie odczuwała silną potrzebę wyróżnienia się w otoczeniu , jak choćby zmieniając nadane jej przez rodziców imię Bessiewallis na oryginalne i niespotykane Wallis. Z biografii wyłania się portret kobiety stanowczej, która za wszelką cenę postanawia być dostrzeżoną, podziwianą przez otoczenie, wyróżniającą się bogactwem, najdroższą biżuterią , kreacjami z najbardziej...

agiwka | 2012-07-16
Na półkach: New England's Journal
Przeczytana: 16 lipca 2012

Lektura biografii Wallis Simpson znużyła mnie. Autorka opisuje głównie kolejne przyjęcia, rauty oraz spotkania towarzyskie amerykańskiej socjety pierwszej połowy XX wieku. Czyni to, w mojej opinii, sucho i powierzchownie.Chociaż w sumie czyż można ją za to winić - przecież tak właśnie wyglądało życie ówczesnej elity. Wallis Simpson w tej biografii ukazana jest jako oportunistka, polująca na kolejnych majętnych mężów.
Akcja książki nabiera rumieńców z chwilą upublicznienia związku Simpson z Edwardem,pomimo tego lektura pozostawia niedosyt.

Maryann | 2014-02-28
Na półkach: Koburgowie-Windsorowie
Przeczytana: listopad 2012

Interesująca, choć momentami kontrowersyjna biografia niezwykłej kobiety, która wbrew własnej woli znalazła się w centrum wielkiego konfliktu i powodem jednego z największych kryzysów brytyjskiej monarchii.
Wallis nie budzi sympatii, ale budzi pewne współczucie - dziewczyna wyrosła w rodzinie mającej pretensje do "wyższych sfer", wychowana w przekonaniu, że tam jest jej właściwe miejsce, a pozbawiona środków na osiągnięcie tego celu. Kobieta, która chciała jedynie zapewnić sobie bezpieczne, dostatnie życie i zabłysnąć w towarzystwie - i dążyła do tego celu wszelkimi, niekoniecznie chwalebnymi metodami. Kobieta, która z całą pewnością nie chciała zostać królową i nie dążyła do tego celu. Zdobyła króla, pozycję i majątek. Ale czy uważała, że było warto...?

anek7 | 2012-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Nie pomylę się chyba o wiele twierdząc, że jednym z najczęściej powracających na różnych łamach tematów jest brytyjska rodzina królewska. Nie ma tygodnia, żeby świata nie obiegła jakaś wiadomość na temat królowej Elżbiety i jej najbliższych - bądź w formie komunikatów wydawanych przez królewskich urzędników, bądź też, zdecydowanie częściej, w formie mniej lub bardziej sensacyjnych plotek i spekulacji.
W rodzinie królewskiej, jak w każdej innej, zdarzają się nieprzyjemne incydenty, jednak ze względu na miejsce zajmowane przez Windsorów często zyskują sobie mało pochlebną rangę skandali o których dyskutuje się przez wiele następnych lat - wystarczy wspomnieć okoliczności rozstania księcia Karola i księżnej Diany...
Jednak to nie Karol i Diana stali się bohaterami największego skandalu, który wstrząsnął rodziną królewską. Na czele listy od wielu już lat króluje Edward VIII, późniejszy książę Windsoru i jego małżonka Wallis Simpson.

Jedna z najpopularniejszych osób z rodziny...

Edi_Edi | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane w 2013
Przeczytana: 02 października 2013

Czasami warto nie wiedzieć. Jeszcze trzy tygodnie temu Wallis Simpson - TaKobieta - jawiła mi sie jako silna, niezależna, wyprzedzająca swoją epoke o ładnych kilka dziesięcioleci reprezentantka płci pięknej.
Ten stworzony w mojej głowie wizerunek Księżnej Windsoru burzył się z każdym przeczytanem rozdziałem. Z ksiązki Anne Sebba wyłania się przeciętna, egoistka, myśląca tylko i wyłącznie o pieniądzach i splendorze. Wyłania sie obraz kobiety bezkompromisowej, ale mimo wszystko nie potrafiącej osiągnąć, aż tyle ile chciała. Nie ma w tej biografii wielkiego uczucia, romantycznej miłości. Jest szaleństwo ze strony dużego dziecka i wyrachowanie ze strony kobiety.
Mam niejasne poczucie, że obraz Willis jest nakreślony przez autorkę, subiektywnie.

ira | 2013-06-02
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Ciekawa biografia ciekawej kobiety.

Wallis, księżna Windsoru, pozostaje zagadką także po lekturze powieści Anne Sebba. Autorka wysuwa kilka interesujących hipotez dotyczących "tej kobiety" - jak na przykład rzekomy hermafrodytyzm Wallis - chociaż momentami niewiele ma na ich poparcie. ("Męska uroda"? Wystarczy spojrzeć na zamieszczone w książce wspólne zdjęcie Wallis i Eleonory Roosevelt, żeby nie zgadzać się z tym argumentem.)
Jak to się stało, że książę Walii, późniejszy król Edward VIII, do tego stopnia stracił głowę dla tej Amerykanki, że zdecydował się na abdykację, opuszczenie kraju i praktycznie zerwanie wszelkich więzi z rodziną, żeby tylko móc ją poślubić? I to mimo że wiele osób znających ich bezpośrednio było zdania, że Wallis nie podzielała uczuć swojego królewskiego małżonka? Przyczyn należy - sugeruje Sebba - szukać po obu stronach tego skandalicznego, choć w pewien dziwaczny sposób szczęśliwego stadła.
Anne Sebba rzetelnie portretuje wszystkie dramatis personae -...

Weronika | 2016-04-25
Na półkach: 2016
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Ta książka przyciągnęła mnie swoją tematyką. Oczywiście słyszałam kiedyś o tej historii, ale nie wnikałam w szczegóły aż pewnego dnia, szukając książek w internecie, znalazłam ją. Przyznaję, poczułam się zafascynowana i zaciekawiona. Kim trzeba być, żeby skłonić władcę państwa, by dla ciebie zrezygnował z panowania? Jak to właściwie było? Czy to tak romantyczna historia, na jaką mi wyglądała?
Ciekawość, którą musiałam zaspokoić.
Autorka chyba bardzo się starała zburzyć głęboko zakorzenione przekonanie o tym, że Wallis była złem wcielonym. Świadczą o tym chociażby końcowe zdania, w których wyczuwa się, że zmiana negatywnego odbioru bohaterki, bardzo się autorce podoba. Mimo to, ja również nie mogę się zmusić do tego, aby ją polubić - wysiłki autorki spełzły na niczym.
Wallis Simpson - dwukrotna rozwódka, prawdopodobnie bezpłodna z powodu wrodzonych wad anatomicznych, panna o niezłym rodowodzie i dość dobrze wykształcona. Mając jedynie taką wiedzę na jej temat, można by żywić do...

Kamil Wydra | 2015-03-29
Na półkach: Book Challenge 2015
Przeczytana: 29 marca 2015

Historia Wallis Simpson oraz jej życie z Edwardem VIII od wielu lat budzi dozę zainteresowania. Dzięki lekturze tej książki, mamy możliwość poznać sylwetkę bohaterki oraz króla, który abdykował z powodu miłości do "tej kobiety", jak była powszechnie nazywana. Autorka stara się jak najrzetelniej przedstawić biografię tych dwóch osób. Powstrzymując się od oceny prezentowanych w jej książce bohaterów, co dla mnie osobiście jest dobrym rozwiązaniem. W ten sposób otrzymujemy bardzo prawdopodobną relacje z życia Wallis Simpson, od narodzin, przez okres jej dojrzewania, małżeństwa z dwoma mężami, rozwody z nimi, romans; przeradzający się w wielką miłość do księcia Walii Edwarda oraz tragiczny koniec bohaterów. Według mnie książka warta polecenia, jako lektura, dla ciekawskich informacji związanych z osobą, głównej bohaterki oraz informacjami z brytyjskiego dworu.

Sławka | 2012-12-28

Dotąd miałam podejrzenia,że Edward był "ciepluszkiem" i aby uniknąć kompromitacji "dworu" pozwolono mu łaskawie na abdykacje. Po tej lekturze okazało się,że Wallis była facetem ( no, prawie) i moje podejrzenia okazały się ( też - no, prawie) słuszne. Tak czy inaczej to kobieta dominująca była a On dupek, w sumie.