Historia fotografii światowej

83-910302-8-8
fotografia
sztuka
an_na

Jest to najbardziej obszerne i najaktualniejsze opracowanie historii fotografii na świecie. Autorka porusza wiele wątków, wspominając również o twórcach z Polski. Ta bogato ilustrowana książka (819 ilustracji, w tym 83 barwne) jest niezwykle cennym źródłem wiedzy fotograficznej. Omawia zjawiska obecne w fotografii od camera lucida po najnowsze technologie komputerowe, od Europy, przez...

Autorka porusza wiele wątków, wspominając również o twórcach z Polski.

Omawia zjawiska obecne w fotografii od camera lucida po najnowsze technologie komputerowe, od Europy, przez obie Ameryki po Daleki Wschód.

Książka analizuje wszystkie aspekty fotografii: estetyczne, dokumentalne, komercyjne i techniczne, umiejscawiając je w kontekście historycznym.

Badając różnorodność ról, jakie fotografia pełniła, dr Rosenblum poświęciła szczególną uwagę takim tematom jak portret, dokumentacja, reklama, fotoreportaż i aparat fotograficzny, jako środek osobistej wypowiedzi artystycznej.

W przypadku twórców, którzy mieli wyjątkowy wkład w rozwój fotografii lub stworzyli dzieła typowe dla jakiegoś stylu, autorka uzupełniła rozdziały o rysy biograficzne.

Oprócz ilustracji wplecionych w tekst, książka zawiera dodatkowo siedem bogatych zbiorów zdjęć, będących wspaniałymi przykładami portretu, pejzażu, społecznej i naukowej dokumentacji, fotografii barwnej i fotoreportażu.

Historia uzupełniona jest także o trzy oddzielne rozdziały dotyczące techniki, ilustrowane podpisanymi rysunkami. Rozdziały te w przejrzysty sposób wyjaśniają najważniejsze kwestie rozwoju sprzętu fotograficznego oraz materiałów i procesów, od momentu wynalezienia fotografii po czasy współczesne.

Ponadto, cenne informacje przekazane są w chronologicznym spisie najważniejszych wydarzeń oraz w słowniczku pojęć i bibliografii.
Bogaty tekst, liczne omówienia oraz przejrzysty i przyjazny w odbiorze układ graficzny powodują, że książka ma duże walory informacyjne, atrakcyjne wizualnie.

Książka przeznaczona jest zarówno dla amatorów, jak i dla zaawansowanych studentów, kolekcjonerów, fotografików i po prostu dla każdego, kto kocha fotografię.

źródło opisu: http://www.baturo.art.pl

źródło okładki: http://www.baturo.art.pl

hellbike | 2014-01-07

Książka przeznaczona raczej dla osób przejawiających szczególne zainteresowanie historią fotografii i nie traktujące jej jedynie jako uzupełnienia ich zainteresowania fotografią.

Mam na myśli to, że dla osoby chcącej jedynie poszerzyć swoje fotograficzne horyzonty, lepiej zrozumiec obecne trendy lub odnaleźć inspiracje - pozycja ta może okazać się nazbyt obszerna.

Aby to zobrazowac, podam przykład - nazwisko Cartier-Bressona, ktory dla wiekszości jest jednym z najdawniej dzialajacych, ze znanych im fotografów - po raz pierwszy pojawia się dopiero na stronie 481, a więc bliżej konca, niż początku książki.

Nawet tym ambitnie poszukującym wiedzy, radze dobrze sie zastanowić, czy oczekiwan nie spelniłaby pozycja mniej dokładna i obszerna.

Elżbieta | 2013-02-04

Fantastyczna książka, ciągle do niej wracam

Alieonora | 2017-03-26
Przeczytana: 03 czerwca 2017