Trzy dni w sierpniu

Tłumaczenie: Elżbieta Wassongowa
Wydawnictwo: Czytelnik
Po vasaros dangum
Alane

Tłem powieści współczesnego litewskiego prozaika Vytautasa Bubnysa jest oddalona o niespełna sto kilometrów od Wilna malownicza wieś Bukna. Wbrew zapowiedzi tytułowej akcja powieści wykracza daleko poza ramy czasowe "trzech dni w sierpniu" - w dużej mierze jest to powieść retrospektywna, ukazująca problemy nurtujące naród litewski w okresie powojennym. Niełatwy okres powojenny, wciąż żywy dla bohaterów książki, stale powraca we wspomnieniach. W sposób niezwykle interesujący i sugestywny ukazuje Bubnys mentalność surowych, niełatwych w kontaktach ludzi, na pozór skrytych i opanowanych, naprawdę zaś wrażliwych, pełnych sentymentu dla starych podań i legend, spragnionych ciepła i uczuć.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: autorskie

| 2017-03-21

Bardzo mnie się to podobało :) szkoda, że tylko 3 powieści tego autora zostały przetłumaczone na polski! :(

Alane | 2012-04-17